داغ ترین ها : بازی بعدی بارسلونا , بارسلونا , سویا , بارسلونا و سویا , فینال کوپا دل ری
هشتگ بازی بعدی : DeporBarca#

وبسایت خبری باشگاه بارسلونا

6

یادداشت: داستان لوئیس سوارز؛ مردی که برای پس گرفتن سوفیا جنگید!

لوئیس سوارز-Luis Suarez
Xبستن
...
لوئیس سوارز
کد خبر : 60585  |   زمان ارسال : چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶  |   نویسنده : حسین قلی پور  |  
لوئیس آلبرتو سوارز دیاز متولد 24 ژانویه 1987 در سالتو کشور اروگوئه، مرد داستان کنونی ما است.

اختصاصی بارسانیوز – زمانی که لوئیس سوارز در جولای 2014 از لیورپول به بارسلونا منتقل می شد باورش سخت بود که او با آن همه حاشیه سازی درون زمین بتواند در بارسلونا روزهای خوشبختی خود را آن هم بدون حاشیه رقم بزند. حتی باورش هم سخت است که سوارز در لیگ هلندی اوج گرفته باشد که زادگاه توتال فوتبال و اسطوره های بارسلونا نظیر یوهان کرایوف است.

 

برای توصیف سوارز از چه عبارتی می توان استفاده کرد؟ وقتی به داستان زندگی سوارز نگاه می کنید از همان ابتدا روحیه جنگجویانه او را می بینید. زمانی که او در استادیوم Gran Parque Central در نزدیکی مونته ویدئو توپ می زد به نظر می رسید که دوران حرفه ای او پر از درگیری باشد اما راز موفقیت او چیست؟

 

 

او در سالتو و در محله ای که خبری از هتل های 5 ستاره و ثروت نبود، به عنوان یکی از 7 فرزند پدر باربری متولد شد که در دامن مادری خانه دار رشد یافت که محل تولدش در نزدیکی رود اروگوئه مرز بین این کشور با آرژانتین است. پس با همین جمله کوتاه می توان دشواری بزرگ شدن او و ریشه شخصیتش را متوجه شد. در منطقه ای که مردمش از نوشیدن نوشیدنی گیاهی به مانند چای لذت می بردند سوارز از لگد زدن های بدون فکر به توپ لذت می برد چون خیلی زود و در 6 سالگی به مونته ویدیئو کوچ کرد تا رشد فوتبالی لوئیس در این شهر شکل بگیرد.

 

مادر لوئیس می گوید:

زمانی که به مونته ویدئو آمدیم به دنبال تیمی بودیم که سوارز بتواند در آن مشغول شود. در خصوص باشگاه اورتا شنیده بودم و بنابراین او را به آنجا بردم. او چند روز بعد در یک بازی دوستانه بازی کرد. بازی را 2-0 عقب بودند که به همین دلیل لوئیس را وارد زمین کردند و در آخر بازی را با هت تریک لوئیس 3-2 بردند.

 

در سال 1998 ویلسون پیرز که استعداد یاب باشگاه ناسیونال بود از استعداد لوئیس در سن 11 سالگی آگاه شد. او درخصوص مهارت لوئیس گفته است:

من او را در هنگام بازی دیدم و متوجه توانایی های باورنکردنی اش در چنین سن و سالی شدم. او فوق العاده بود و به خوبی رفتار می کرد. شما می توانستید آن زمان این را بگویید که بازیکنی بزرگ خواهد شد و به همین دلیل او را به ناسیونال آوردم.

 

 

اما اوضاع زندگی برای سوارز خوب پیش نمی رفت چون رودولفو با ترک زن و فرزندانش شرایط سختی را برای خانواده رقم زد که سوارز شخصا در این خصوص گفته است:

زندگی خانوادگی بسیار سختی داشتیم چون پدر و مادرم از هم جدا شده بودند. واقعا سخت بود که روی فوتبال تمرکز کنم.

 

اما ویلسون معتقد است که همین دشواری زندگی او را به موفقیت رسانده است:

او اصلا از نظر ذهنی برای بازی آماده نبود ولی همین دوران سخت او را تشنه موفقیت کرد.

 

بنابراین سوارز در دوران پس از طلاق به بازیگوشی پرداخت و با شرکت در پارتی ها از قرار گرفتن در تیم پایه جا ماند و حتی تهدید به اخراج شد. بنابراین می توان اینگونه تصور کرد که در استادیوم گران با ظرفیت 23 هزار و پانصد نفری، او احتمالا پسر بچه ای بود که همه از او حساب می بردند یعنی دقیقا از جنس همان بچه هایی بود که در هر محله ای یافت می شود. سوارز با شرایط سخت به بازی و تمرین کردن در روز برای ناسیونال ادامه داد و شب ها به انجام تکالیف مدرسه اش می پرداخت و از ریاضی لذت می برد.

 

او در جایی گام بر می داشت که تاریخ فوتبال در آن رقم خورده بود یعنی استادیومی که در سال 1930 اولین بازی جام جهانی فوتبال در آن برگزار شده بود که آمریکا مقابل بلژیک قرار گرفت.

 

او در جایی رشد یافت که ضرب المثلی اینچنینی دارد:

کشورهای دیگر تاریخ دارند، اروگوئه فوتبال

 

 

 

درحالی که سوارز در کنار مادر و مادربزرگش زندگی می کرد، سوفیا بزرگ ترین تاثیر را روی زندگی لوئیس گذاشت. دختر 13 ساله زیبایی که لوئیس در 15 سالگی به او دل بست و احتمالا تنها کسی بود که لوئیس را در آن شرایط درکش می کرد چون سوارز شخصا در این مورد گفته است:

در 15 سالگی من دختری بسیار زیبا را پیدا کردم که کمکم کرد تا اهمیت فوتبال را متوجه شوم.

 

ویلسون درخصوص عشق سوفیا و لوئیس می گوید:

لوئیس از باشگاه پول زیادی نمی گرفت و به همین دلیل در خیابان ها کار می کرد تا بتواند در کنار سوفیا غذای خوبی بخورد و به همراه او به خرید برود.

 

اما لوئیس مجددا جدایی را تجربه نمود چون سوفیا بالبی به اسپانیا مهاجرت کرد که لوئیس در این خصوص گفته است:

زمانی که سوفیا برای زندگی به اسپانیا مهاجرت کرد من دوباره فوتبال را ترک کردم ولی نکته با اهمیت این بود که من دیگر فهمیده بودم که باید وقت خودم را به این ورزش زیبا اختصاص دهم.

 

 

بنابراین سوارز به خوبی می دانست که تنها راه رسیدن مجدد به صوفیا ادامه فوتبال و انتقال به اروپاست. بنابراین لوئیس با آشنایی سوفیا بود که فوتبال را جدی گرفت و با رفتنش بود که جنگ خود را برای بازپس گیری سوفیا آغاز کرد جنگی که در سن 16 سالگی پس از دریافت کارت قرمز باعث شد تا با  دارو سر به سر شود تا اینکه موفق شد در 18 سالگی اولین بازی رسمی خود را در کوپا لیبرتادورس انجام دهد.

 

او در 18 سالگی یعنی در فصل 2005/06 برای تیم اصلی بازی کرد تا با اضافه شدن به تیم در میانه مسیر با آغاز گل زنی های پیاپی خود غیر قابل توقف شود تا با به ثمر رساندن 10 گل در 27 بازی، لیگ اروگوئه را فتح کرد و خوش شانس باشد که توسط گروه استعدادیاب هلندی باشگاه گرونیخن به صورت اتفاقی کشف شد و در انتهای همان فصل به لیگ هلند رفت تا دنیای فوتبال آماده تماشای بازیکنی متفاوت و خاص شود. او در آن بازی با به ثمر رساندن یک ضربه پنالتی و گلی شگفت انگیز به دیفنسور زمینه خوشبختی خود را فراهم کرد.

 

راب جانز مربی سابق گرونیخن هلند درخصوص نحوه پیدا کردن او گفته است:

ما در اروگوئه به دنبال بازیکنی دیگر بودیم ولی لوئیس توجه ما را به خودش جلب کرد. ما دیوانه جذب او شدیم و خیلی زود معامله او را نهایی کردیم. گران ترین انتقال را رقم می زدیم که ریسک به شمار می رفت اما جواب داد.

 

 

بدین ترتیب بود که سوارز با مبلغ حدودا 800 هزار یورو راهی گرونیخن شد تا به صوفیا نزدیک شود. او با روحیه عالی بابت ارتباط مجدد دورادور با صوفیا با 10 گل در 29 بازی پس از تنها یک فصل بازی برای گرونیخن با 7.5 میلیون یورو راهی آژاکس شد. او تا قبل از آغاز فصل 2010/11 با به ثمر رساندن 74 گل در 97 بازی لیگ اردویسه هلند گمانه زنی ها را برای انتقال به یکی از باشگاه های بزرگ اروپا رقم زد تا اینکه در ژانویه 2011 با 22.8 میلیون پوند راهی لیورپول شد.

 

اما دوران حضور او در آژاکس بدون حاشیه نبود چون مرد اروگوئه ای داستان ما بابت گاز گرفتن اوتمان باکال هافبک آیندهوون در نوامبر 2010 به تعداد 7 بازی محروم گشت تا روزنامه هلندی دتلگراف تیتر زیر را بزند:

آدم خوار آژاکس!

 

گاز گرفتن باکال توسط لوئیس سوارز

 

اما در تابستان همین سال اتفاق جالب دیگری برای سوارز این بار در جام جهانی 2010 آفریقای جنوبی رخ داد تا یکی از زیبا ترین درام های تاریخ فوتبال با دستان لوئیس نوشته شود!

 

پس از اتمام فصل 2009/10 در آژاکس با به ثمر رساندن 49 گل در 48 بازی در کلیه رقابت های فصل، سوارز به همراه تیم ملی کشورش به افریقای جنوبی سفر کرد تا روزگار بازیکنان سیاه پوست غنا را نیز سیاه کند. او در مرحله یک چهارم نهایی در مقابل غنا در دقایق پایاینی با دستان خود جلوی گل شدن توپ را گرفت تا آساموآ جیان با از دست دادن ضربه پنالتی در رقم خوردن یکی از بزرگ ترین و ماندگارترین داستان های تاریخ فوتبال سهیم شود. هرچند که سوارز بابت خوشبختی کشورش در اروگوئه محبوب شد اما به بازیکنی منفور در دنیای فوتبال تبدیل شد تا جایی که مرود انتقادات زیادی قرار گرفت. بنابراین این کار او و در ادامه گاز گرفتن باکال بر شخصیت خاص او بیشتر دامن زد تا سوارز در عین قرار گرفتن در تیر انتقادات همچنان بدرخشد. 

 

 

بدین ترتیب و با این رزومه، او به لیورپول پیوست تا با تاثیر سریع خود در این تیم بازهم توجه همه را به خود جلب کند. او در اولین بازی لیگ جزیره خود مقابل استوک گلزنی کرد تا از همان روز اول در آنفیلد با روحیه جنگندگی خود در نزد هوادارانی جنگجوی این تیم محبوب شود. اولین فصل حضور او در لیورپول با نام گرفتن به عنوان بهترین بازیکن کوپا آمریکای 2011 به خوبی تمام شد.

 

 

اما او مجددا وارد حاشیه شد به صورتی که بابت توهین نژادپرستانه به پاتریس اورا 8 جلسه محروم شد. این محرومیت باعث شد تا همه لیورپولی ها درخصوص آینده او در آنفیلد به شک بیافتند اما قراردادش در آگوست 2012 پس از حضور در المپیک 2012 تمدید شد. در فصل 2012/13 سوارز با به ثمر رساندن 23 گل در 33 بازی فصل لیگ از جمله هت تریک مقابل نوریچ یکی از بهترین فصول خود را گذراند تا تحت هدایت راجرز در کنار حضور استوریج همه چیز برای موفقیت او فراهم باشد.

 

 

اما سوارز از حاشیه سازی های درون زمین دست بر نمی داشت چون در اقدامی عجیب با گاز گرفتن ایوانوویچ در دیدار مقابل چلسی 8 جلسه محروم شد. در تابستان حدس و گمان ها بابت محرومیت 5 جلسه ای سوارز در ابتدای فصل جدید باعث شد تا سروکله آرسنال برای خریدش پیدا شود اما سوارز تصمیم به ماندن گرفت اما پس از بازگشتش در فصل 2013/14 در 33 بازی 31 گل را در جزیره به ثمر رساند تا سومین هت تریک او مقابل نوریچ  نیز رقم بخورد. او در این فصل کفش طلای اروپا را به صورت مشترک با کریس رونالدو دریافت کرد.

 

 

او پس از پایان این فصل با زانوی آسیب دیده به جام جهانی 2014 برزیل رفت ولی همچنان از او به عنوان یکی از ستاره های جام نام برده می شد. او پس از بازی نکردن در جریان شکست 3-1 تیمش مقابل کاستاریکا در مقابل انگلستان بازی کرد و هر دو گل تیمش را مقابل سه شیرها در برتری 2-1 به ثمر رساند که گل دقیقه 85 او به جو هارت یکی از ماندگارترین گل های اوست که تساوی 1-1 را به پیروزی تبدیل کرد.

 

اما جام جهانی نیز برای سوارز در آخرین بازی مرحله گروهی با باقی ماندن جای دندانش در سومین گاز گرفتگی خاص شد تا پس از تکذیب گاز گرفتن توسط بازیکنان، هواداران، لوئیس با اعتراف خود با محرومیت سنگین 4 ماهه مواجه گردد. لیورپول علی رغم حمایت از سوارز در گاز گرفتن ایوانوویچ، دیگر نتوانست حادثه جام جهانی را توجیه کند و تصمیم گرفت تا پول نقد را به داشتن او ترجیح دهد تا لوئیس در یکی از گران ترین نقل و انتقالات تاریخ فوتبال با 75 میلیون پوند راهی نیوکمپ گردد.

 

 

سوارز بابت محرومیت با حضور در تیم B بارسلونا خود را آماده رهایی از محرومیت می کرد که توانست اولین بازی لالیگایی خود را برای بارسلونا در الکلاسیکو مقابل رئال مادرید در جریان شکست 3-1 انجام دهد. سوارز با درخشش درکنار مسی و نیمار با 16 گل در فصل 2014/15 سه گانه را فتح گردد که بی شک گل زدن او در فینال لیگ قهرمانان اروپا مقابل یوونتوس یکی از بهترین خاطرات اوست.

 

در مرحله یک چهارم نهایی لیگ قهرمانان اروپا در همان فصل او در مقابل پاریس سن ژرمن فرانسه، نقشی کلیدی را برای تیم خود برای رسیدن به جمع چهار تیم نهایی ایفا کرد. لوئیس در پارک دوپرنس در جریان پیروزی 3-1 دو گل به ثمر رساند تا در بازی برگشت بارسلونا کار سختی در نیوکمپ برای کسب پیروزی 2-0 و صعود نداشته باشد.

 

فینال لیگ قهرمانان اروپا در همان فصل در برلین برگزار می شد جایی که بارسلونا مقابل یوونتوس قرار گرفت. پس از گل ایوان راکیتیچ، موراتا کار را به تساوی کشاند تا اینکه سوارز برتری را برای بارسلونا به ارمغان اورد تا لوئیس اولین قهرمانی خود در لیگ قهرمانان اروپا را کسب کرده باشد در فصلی که بارسلونا سه گانه را فتح کرد.

 

 

چند ماه پس از قهرمانی در لیگ قهرمانان اروپا قبل از آغاز سال 2016 بارسلونا به ژاپن پرواز کرد که بارسلونا در مرحله نیمه نهایی با هت تریک سوارز از سد گوانگزو چین گذشت تا سوارز با ادامه روند گلزنی خود در این جام در فینال نیز در جریان پیروزی 3-0 مقابل ریورپلاته دو گل را به ثمر برساند و این جام را نیز فتح نماید. سوارز با 5 گل در 2 بازی عنوان آقای گل این تورنومنت را کسب کرد.

 

در مرحله گروهی لیگ قهرمانان اروپا در فصل 2015/16، بارسلونا در نیوکمپ پذیرای لورکوزن بود که تیم مهمان توسط پاپادوپولوس جلو افتاد تا اینکه روبرتو با گل در دقیقه 80 بارسلونا را به بازی برگرداند تا آبی اناری ها با گل سوارز پیروز بازی شوند.

 

 

در چند سال اخیر الکلاسیکوهای سانتیاگو برنابئو در تاریخ ثبت شده اند که بازی فصل 2015/16 نیز از این قاعده مستثنی نبود. در 22 نوامبر بارسلونا در برنابئو مقابل رئال به پیروزی 4-0 دست یافت که سوارز با دو گل یکی از کلیدی ترین بازیکنان بارسلونا در کنار تک گل های اینیستا و نیمار بود. گل اول سوارز روی پاس گل فوق العاده روبرتو به ثمر رسیده بود.

 

در 14 فوریه 2016 سلتاویگو به نیوکمپ آمد تار وی پنالتی بارسلونا مات و مبهوت بماند. در شبی که سوارز هت تریک کرد، سه گل او در ذهن ها باقی نماند بلکه پنالتی ای بود که روی پاس مسی به گل تبدیل کرد. در لحظه ای که بارسلونا 3-1 جلو بود مسی ضربه پنالتی خود را به سوارز پاس داد تا همه شگفت زده شوند.

 

در 14 می 2016 آبی اناری ها قهرمانی 24 خود را در لیگ بالای سر بردند. در پیروزی خارج از خانه مقابل گرانادا در شبی که بارسلونا به سه گل به برتری رسید سوارز زننده هر سه گل بازی بود.

 

 

لوئیس سوارز علاوه بر کسب جایزه پیچیچی به عنوان بهترین گلزن لالیگا با 40 گل، کفش طلای اروپا را نیز کسب کرد. او این جایزه را برای دومین بار کسب کرد و آن را در نیوکمپ به همراه دو فرزندش به نام های بنیامین و دلفینا به نمایش گذاشت.

 

لوئیس درنهایت در دسامبر 2016 قرارداد جدید خود را تا سال 2021 به امضا رساند و در اولین بازی پس از تمدید قرارداد در دربی اسپانیول با به ثمر رساندن 2 گل به تعطیلات ژانویه 2017 برود تا با قدرت برای ادامه مسیر پرافتخار خود به نیوکمپ بازگردد.


حمایت شما تنها پشتوانه ی ماست !
در صورتی که فعالیت ما را مناسب دیدید بر روی دکمه ی موجود در این کادر کلیک کرده و حمایت کنید . برای این منظور به یک حساب گوگل ( جیمیل ) نیاز است و پس از کلیک رنگ دکمه از سفید به نارنجی تغییر خواهد کرد !
برای ارسال نظر وارد شوید. وارد شوید ثبت نام کنید
بارسایی مموش
بارسایی مموش (سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵)
۶۷ ۲
به قول ددپول سوارز قاتل لامصب جنگجو به دنیا اومده راضیم ازش
طرد شده
طرد شده (سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵)
۴۹ ۴
آفرین به معرفتت همیشه گفتم لقب سوارز من گذاشتم قاتل :~)
طرد شده
طرد شده (سه شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۵)
۴۶ ۳
عالی بود واقعا سوارز عشقه عشق امیددارم تاپایان دوران فوتبالش دربارسا بمونه
10: شیرــــــــ  7: لاشخور
10: شیرــــــــ 7: لاشخور (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۳۳ ۵
خب صوفیا چی شد مدیر لطفأ ادامه داستانو بگو من کف کردم الان تو حالت عشق شدید قرار دارم
متین جِی اِم زِد
متین جِی اِم زِد (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۱۶ ۳
ممنون آقا ایمان مطلب خیلی عالی بود دمه لوییزیتوی قاتل و گازگیرمون گرم که کابوس خیلیاس
مدیر
مدیر (جمعه ۰۶ بهمن ۱۳۹۶)
۱ ۰
سلام . خواهش میکنم ولی نویسنده این یادداشت من نیستم
@matinjmz
ب.ب.ت.ف: مسی
ب.ب.ت.ف: مسی (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۱۱ ۴۶
بازهم حق تراختور خورده‌شده‌است. چقدر مافیا؟ چقدر باندبازی؟ فوتبال باشگاهی ایران از فوتبال لالیگا هم کثیف‌تره. اگر واقعا می‌خواهند یک تیم قهرمان بشود، به بقیه تیم‌ها بگن که امسال برای قهرمانی نجنگند. هوادارانشان را سرکوب نکنند. یک فصل این اتفاق برای بارسلونا افتاد، همه‌ی ما چقدر عصبانی بودیم. حالا ببین چندسال حق یک تیم را خورده‌باشند. از شما طرفداران استقلال می‌پرسم یا پرسپولیسی‌ها یا سپاهانی‌ها و یا اهوازی‌ها، اگر این اتفاق برای تیم شماها می‌افتاد چی کار می‌کردید، واقعا؟ چقدر باید تمام مسئولین فدراسیون فوتبال تلاششون را بکنند تا یک تیم قهرمان نشود. خیلی وقته که فوتبال باشگاهی ایران را نگاه نمی‌کنم چون هیجانی وجود ندارد. تیم قهرمان از اول فصل مشخص است و تیمی که نباید به هیچ عنوان مقام قهرمانی را به دست بیاورد هم مشخص است. حال چه بگویم؟ اگر این اتفاق برای یکی از تیمهای موردعلاقه شما می‌افتاد ناراحت نمی‌شدید؟ با فحش فدراسیون فوتبال را رگبار می‌کردید و اینک من فحش نمی‌گویم چون یک ترکم و یک ترک به خاطر پست بودن فرد یا افرادی با فحش گفتن شخصیتش را پایین نمی‌آورد. مطلب آخر اینکه بس است این حق خوری، بس است.
عثمان دمبله
عثمان دمبله (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۲۳ ۴
داداش یک فوتبال ایران و فراموش کن ایقد ذهنتو درگیر این چیزا نکن، اینجا با پول مردم دارن هر جور که دشون بخواد میچرخونن ، واسشون مهمم نیست چقد و به کی بدن فقط این وسط ی چیزی گیر خودشون بیا، البته این ی چیزی خیلیه واسه ما واسه اونا ی چیزیه، این از این، وا اما راجب سوارز جنگنده ترین بازیکن دنیا من عشق میکنم تلاشو و دویدنشو تو زمین میبینم، از خودگذشتگیش ، همه چی داره این مرد
شاهزاده نیوکمپ.کوتینیو
شاهزاده نیوکمپ.کوتینیو (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۸ ۱۵
آدمخوار آژاکس
رَهـا مــآکــآن :)
رَهـا مــآکــآن :) (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۱۴ ۲
چقدر خوبه ایننننن
 سهراب
سهراب (چهارشنبه ۰۴ بهمن ۱۳۹۶)
۱۰ ۳
دوستان لطفاً این پیج 7vk9 رو در اینستاگرام ریپورت و بلاک کنید همه مطالبش ضد بارسایی و ادعا میکنه بارسا حمایت یوفا رو داره لطفاً سریع تر ریپورت و بلاک کنید
آخرین نظرات مطالب دیگر