داغ ترین ها : بارسلونا , بازی بعدی بارسلونا , مسی , لیگ قهرمانان , لیورپول و بارسلونا , بارسلونا و لیورپول

وبسایت خبری باشگاه بارسلونا

1

آنالیز بارسلونا مقابل آلاوس؛ سیستم مختل کردن بارسلونا توسط آبلاردو (آنالیز تصویری)

آنالیز بارسلونا مقابل آلاوس؛ سیستم مختل کردن بارسلونا توسط آبلاردو (آنالیز تصویری)
Xبستن
...
تونل افتخار آلاوس
کد خبر : 82484  |   زمان ارسال : دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷  |   نویسنده : حسین قلی پور  |  
بررسی اولین بازی فصل لالیگایی بارسلونا

اختصاصی بارسانیوز – طبق پیشبینی ها بابت تیم تدافعی آلاوس و دو دیدار فصل گذشته که بارسلونا برای گلزنی انتظار کشیده بود، این اتفاق در فصل جدید نیز رخ داد تا بارسلونا در اولین گام از لالیگا برای گلزنی منتظر هوشمندی مسی روی گل کردن ضربه آزاد از زیر دیواره دفاعی بماند.

 

آلاوس علیرغم قرار گرفتن در رتبه 14 جدول رده بندی فصل گذشته لالیگا موفق به کسب 19 امتیاز در بازی های خارج از خانه با رویکرد تدافعی شد و در فصل گذشته نیز در نیوکمپ در آستانه کسب تساوی 1-1 بودند که مسی گل پیروزی را به ثمر رسانده بود.

 

اما در دیدار این فصل اگرچه آلاوس شکست سنگین 3-0 را از بارسلونا متحمل شد ولی بسیاری از دقایق بازی با نتیجه 0-0 دنبال شد و شاگردان والورده به دنبال تلاش جهت از پیش رو برداشتن اتوبوس تدافعی شاگردان آبلاردو بودند.

 

سیستم 1-5-4 آلاوس

 

بازی تدافعی آلاوس چیز جدیدی برای بارسلونا نبود چون سویا نیز پس از به ثمر رساندن گل زودهنگام در سوپر کاپ در سیستم 1-4-5 فرو رفت و حدودا 1 دهه از این ماجرای دفاع اتوبوسی برای بارسلونا می گذرد که والورده برای تقابل با آن تصمیم به استفاده از سیستم 3-3-4 گرفت که برای فصل جدید در دستور کار او قرار دارد.

 

 

بنابراین هم سویا و هم لگانس با دفاع عمیق، به دنبال توپ گیری از بارسلونا و طراحی ضدحملات بودند.

 

آبلاردو با اتخاذ 5 هافبک به دنبال مهار کردن تک تک بازیکنان بارسلونا در میانه زمین بود تا ضمن از بین بردن خط هافبک به دنبال قطع توپ با تجمع نفرات در میانه زمین باشد تا ضدحملات خود را ترتیب دهد و از توپ های هوایی ارسالی پشت مدافعان بارسلونا استفاده کند. به همین دلیل بارسلونا درخلق موقعیت نیز ناکام بود و زمان زیادی طول کشید تا به دروازه حریف نزدیک و خطرساز شود.

 

به همین دلیل برای مقابله با این سیستم تدافعی، والورده مجبور شد تا روی وینگرها جهت باز کردن بازی و نفرات آلاوس از هم شد تا طرح تاکتیکی و نظم بازیکنان را توسط مسی در جناح راست و دمبله در جناح چپ برهم بزند. که با این کار بارسلونا به زودی جواب داد به صورتی که دمبله در جناچ دومین مدافع را نیز به سمت خود کشید.

 

 

تاثیر جدی توسط مسی صورت گرفت

 

لیونل مسی در این بازی آزادی کامل برای حرکت درون زمین داشت و با توجه به روند و سرعت بازی، جناح راست را ترک می کرد و به پشت سوارز می آمد و در نقش مهاجم دوم ظاهر می شد و با دراختیار گرفتن توپ و پخش آن خلق موقعیت می کرد روشی که مقابل سویا نیز به کار گرفته شد اما رافینیا در پوشش جای او ناکام بود و راکیتیچ اوضاع را بهتر کرد.

 

 

این تحرک مسی آلاوس را مجبور کرد تا وظیفه و طرح مهار بازیکن را تغییر دهد به این صورت که وقتی لئو در وینگر بود، مدافع کناری حریف با او حرکت می کرد و وقتی به میانه زمین می آمد و یا به هافبک ها نزدیک میشد کسی مهارش نمی کرد و به همین دلیل فضای خوبی برای گردش توپ و رساندن توپ به دمبله حتی در جناح مخالف دراختیار داشت و یک پاس هوایی انفجاری را نیز برای سوارز ارسال کرد.

 

 

 

باتوجه به اینکه هافبک های آلاوس برای تحت فشار قرار دادن مسی جلو نمی آمدند و ساختار دفاعی را حفظ کرده بودند، موقعیت های ایجاد شده توسط بارسلونا در نیمه نخست بسیار کم بود و در وقت نیاز برای قطع توپ در مواقعی توپ دور از محوطه جریمه خودشان بود اقدام می کردند.

 

میانه میدان بارسلونا با راکیتیچ و روبرتو به خوبی حفظ توپ می کرد اما در خلق موقعیت ناکام بود که مسی مسئولیت آن را برعهده گرفت.

 

بدین ترتیب راکیتیچ عقب تر کار کرد و حتی روی توپ ربایی راکیتیچ و پاس او به روبرتو بود که دمبله درنهایت با پاس راکیتیچ صاحب یک موقعیت تک به تک شد.

 

 

و این کل ماجرای نیمه اول بود یعنی آلاوس ساختار 1-5-4 خود را به راحتی تغییر نمی داد و برای حفظ آن حتی روی مسی نیز فشار نمی آورد و مسی نقش بازیسازی را برعهده گرفت و به همین دلیل مالکیت 78 درصدی بارسلونا منجر به ایجاد خط زیاد نشد و تنها 2 ضربه به سمت چارچوب برای بارسلونا ثبت شد.

 

تغییر والورده در نیمه دوم

 

در نیمه دوم فیلیپه کوتینیو به جای نلسون سمدو وارد زمین شد تا روبرتو به دفاع راست برگردد و کوتینیو به عنوان هافبک کار کند و والورده با این تغییر دو مدافع کناری خود را جلوتر برد تا به سیستم 1-5-4 حریف ضربه وارد کند و مسی ضمن حضور در وینگر راست همچنان آزادی عمل داشت.

 

آلاوس با این کار در دفاع عقب تر رفت تا از رسیدن توپ به سوارز و دمبله و حتی مسی درون محوطه جلوگیری کند. دقیقا مطابق شکل زیر که وقتی کوتینیو برای نفوذ به عمق دفاع حریف زد با خیمه 5 بازیکن مواجه شد و دمبله، مسی و سوارز توسط 3 بازیکن دیگر مهار شده بودند و فقط دو مدفاع کناری در چپ و راست فضا داشتند.

 

 

والورده برای زیاد کردن سرعت گردش توپ و انتقال در میانه زمین کوتینیو را وارد بازی کرده بود اما همچنان دفاع فشرده آلاوس دردسر ساز بود چون پاس های بارسلونا در میانه زمین به یک سوم تهاجمی برای مسی، سوارز و دمبله ختم نمی شد تا اینکه مسی با یک گل گره بازی را باز کرد.

 

پس از گل آلاوس همچنان به سیستم 1-5-4 خود ادامه داد اما بارسلونا با دراختیار داشتن یک گل با آرامش و اطزمینان بیشتر و بدون اضطراب کار کرد و حتی به درون محوطه نفوذ می کرد که والورده در رویکردی محافظه کارانه، دمبله را از زمین خارج وآرتور را وارد بازی کرد تا کوتینیو به جناح چپ منتقل شود و قصد داشت شاه همکاری مسی و کوتینیو باشد.

 

با جلو کشیدن و باز شدن آلاوس، مسی با گرفتن توپ سریعا آن را به حمله انتقال می داد و به ویژه به کوتینیو می رساند که در یکی از این موقعیت ها پاس زیبا او را کوتینیو در موقعیتی تک به تک از دست داد و در ادامه گل های دوم و سوم نیز به ثمر رسید.

 

 

چیزی که مشخص است، والورده همچنان در حال تجزیه و تحلیل برای سیستم بازی و 11 مرد ابتدایی خود است و مشخص است که کوتینیو از ابتدا بازی خواهد کرد چون او سرعت در گردش توپ و ضدحملات را به همراه می آورد.


حمایت شما تنها پشتوانه ی ماست !
در صورتی که فعالیت ما را مناسب دیدید بر روی دکمه ی موجود در این کادر کلیک کرده و حمایت کنید . برای این منظور به یک حساب گوگل ( جیمیل ) نیاز است و پس از کلیک رنگ دکمه از سفید به نارنجی تغییر خواهد کرد !
برای ارسال نظر وارد شوید. وارد شوید ثبت نام کنید
محمدرضا
محمدرضا (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۲۷ ۲
چیزی که واضحه اگه سوارز و دمبله تو شرایط آرمانی قرارداشتن ، هیچکدوم از این اتفاقات نمیفتاد بارسا به قدری موقعیت مناسب گلزنی داشت که در بدترین حالت همون نیمه اول بارسلونا با دو گل برنده بود ، تیمی مثل بارسلونا که تقریبا همه تیم ها مقابلش با همچین سیستمی بازی میکنن نیاز داره تا از همه موقعیت هاش نهایت استفاده رو ببره ، حالا بازی گذشته مقابل الاوز بود و عملکرد ضعیف سوارز و دمبله تو به ثمر رسوندن گل به چشم نیومد ولی مقابل تیمای بهتری مثل اتلتیکو و سویا و والنسیا خیلی دردسرساز میشه
مخصوصا توپ لو دادنای دمبله که ضدحمله های وحشتناکی رو در اختیار حریف قرار میده
رامین123
رامین123 (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۸ ۱
بارسا تو بازی های این جوری یه ذره عقب بکشه، تا تیم حریف هم حمله کنه، خیلی خوب میشه. تو بازی های رئال میدیم همون تیمی که جلو بارسا 11 نفری دفاع می کرد، با 7 نفر تو زمین رئال حمله می کرد!!!بعد توپ لو میدان و گل اول برا رئال. بعد برا جبران میومدن جلوتر و گل های بیشتری میخورندن!!
امیر پیکه
امیر پیکه (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۴ ۰
ولی چه خوبه اگه بشه با تاکتیک همچین گره هایی رو باز کرد و گل زد... تو اینجور مواقع ست به دامان مسی هستیم ی کاری کنه. تو بازی سویا و هم الاوس گلهامون رو مهارت فردی به ثمر رسید.
ا
اسماعیل
اسماعیل (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۳ ۲
قبل بازی گفتم که والورده میخواد بازیکنان رو امتحان کنه درسته اول بازی لیگ هست و والورده تو پیش فصل بازیکنان اصلی نداشت الان تو این زمان باید بازیکنان رو امتحان کنه نمیشه وسط فصل یا آخر فصل کل ترکیبو عوض کنه
امیر پیکه
امیر پیکه (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۰ ۱
لبته آلبا هم چندین بار نفوذ کرد اما خراب کرد. اکثرا نفوذای کارواخال و مارسلو تو رئال نتیجه بهتری میده چون محوطه جریمه رو خالی نمیکنن مهاجماش. ولی البا تو بارسا همیشه مجبوره کات بک کنه و به عقب برگردونه بلکه مسی ی شوتی بزنه. پائو هم ک بود هرزگاهی نفوذای خوبی رو این توپا داشت. امیدوارم رو این موارد بیشتر کار بشه و بتونیم از نفوذای البا و سمدو استفاده خوب ببریم
مهدی بارسایی
مهدی بارسایی (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۸ ۱
سه نامزد نهایی یوفا اعلام شده ،پنالدو،صلاح، مودریچ ،،،راست واقعا یا من اشتباه میکنم
امیربهمنی
امیربهمنی (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۹ ۱
بله اعلام شده
و لیست همیناس
ولی برای یوفا است نه توپ طلا
اگر اشتباه نکنم جایزه د بست
مدیر خواهشا پوشش بدید
@mahdibarcaei
مهدی بارسایی
مهدی بارسایی (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۶ ۱
کسی میدونه بگه
امیر  کاتالان
امیر کاتالان (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۱ ۱
اره متاسفانه داداش ایشالله بدن به مودریچ ک بازم بعیده تا مفت خور هست به مودریچ بدن

@Mahdi Mahdavi
بدون تعصب
بدون تعصب (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۹ ۷
تو این د بست باید رید که مسی حتی جزو نامزداش نیست باید رید.
امام زمان کی ظهور می کنی.
مسی احمدی
مسی احمدی (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۶ ۱
دبست نیست جایزه بهترین بازیکن اروپاست
بارسا لاور
بارسا لاور (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۱۵ ۱
تو همین دهه پیش رو ظهور میکنه ، در مورد جایزه هم د بست نیس ، اروپائه که مشخصه بارسا اگه حذف نمیشد اونجا جلو رم الان مسیم بود ولی برای انتخاب بازیکن اروپا تیمو در نظر میگیرن نه مهارت های فردی بازیکنو .
4شگفت-انگیز(MSCD)
4شگفت-انگیز(MSCD) (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۴ ۰
چه وضيه دو سه ساليه تيماي لاليگا ديگه خيلي خيلي دفاعي بازي ميكنن كم مونده يازده نفري سر خط دروازه وايسن اصلا نميشه يه بازي قشنگ ديد باز رئال يه شانس كه داره سر زن زياد داره اينقد هي سانتر ميكنن تا يكي بره تو گل ولي بارسا اصلا سرزن نداره
بلوگرانااا
بلوگرانااا (دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷)
۵ ۰
د بست فیفا میده دوستان و توپ طلاهم از طرف مجله فرانس فوتبال میدن ب بازیکنا اگ اشتباه نکنم ک الان جداشدن بهترین بازیکن اروپا رو یوفا میده ک ی ماکت پیراهن نقره ای هست شکل جایزش این س جایزه باهم فرق دارن و نهادهای مختلفی میدن این جایزه هارو ب بازیکنا
آخرین نظرات مطالب دیگر