داغ ترین ها : بارسلونا , لیونل مسی , نقل و انتقالات بارسلونا , سرجینیو دست , سرجینیو دست بارسلونا

وبسایت خبری باشگاه بارسلونا

6

یادداشت : چگونه قطار بارسا از ریل خارج شد؟

یادداشت : چگونه قطار بارسا از ریل خارج شد؟
ما در شبکه های اجتماعی :
اوضاع بارسا ۲۰۲۰
کد خبر : 108638  |   زمان ارسال : دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹  |   نویسنده : ایوب   |  
سال های دور از جام

اختصاصی بارسا نیوز - بارسلونا در چند سال اخیر عملکرد خوبی در هیچ رقابتی نداشته است

 

یکی ار کابران بارسا نیوز با ارسال یادداشتی در خصوص حال و احوال این روز های تیم بارسا و هواداران شرایط تیم را توضیح داده است .

 


 

انتشار این پست در بارسا نیوز به منزله قبول یا موافقت با تمام یا بخشی از مطلب نیست و صرفا به دلیل محتوا مناسب مورد انتشار قرار گرفته است .

 

 هواداران بارسلونا دیگر نسبت به هیچ نتیجه و اتفاقی، شوک زده نمی شوند،چه آن نتیجه باخت سنگین 4 بر یک برابر پی اس جی باشد چه تساوی عجیب برابرکادیس.چه بر سرآنها آمده و چه شد که کارشان به اینجا کشید؟مقصر دانستن کادرفنی یا چند بازیکن شاید آدرس دم دستی و ساده ای باشد اما کنارهم قراردادن اتفاقات نشان می دهد که بارسا طی یک پروسه "طولانی مدت نزولی" وضعش چنین شد.

 


از روزی که نیمار با وجود همه هشدارهایی که از چند ماه قبلش منابع مختلف می دادند از این تیم رفت و بارتومئو مجبور شد با بودجه به دست آمده از فروش نیمار سراغ بدترین خریدهای تاریخ بارسا برود.
مدیریت بارتومئو تکه اصلی این پازل بزرگ بود.خریدهای عجیب و فروش های عجیب تر.مسی قصد رفتن داشت چون به خوبی می دید حتی با آمدن کومان هم نمی شود قطار بزرگ و کند را به ریل بازگرداند.


مسی ماند، سوارز رفت، بارتومئو رفت، کومان آمد اما بارسا با اینکه سال 2021 را خوب شروع کرده بود، حالا کارش به اینجا رسیده است.  

 


هیچ گره ای با رفتن کومان باز نمی شود اما نوع کوچینگ و تفکرات او هم اینک یکی ازمعضلات بزرگ این تیم است. روی رفتن سوارز اصرار داشت چرا که نسبت به درخشش گریزمن و دمبله اطمینان خاطر داشت. بارسا باید زودتر از اینها از دست سمدو راحت می شد اما آیا "سرجیو دست" همان گزینه ای بود که انتظارش را داشتند؟


سوال اصلی این است که چرا باید بارسا لزوما سراغ گزینه هایی در دفاع راست برود که شباهت فیزیکی به بهترین دفاع راست چند دهه اخیراین تیم، یعنی دنی آلوز دارد؟ نگاهی گذرا به چند شکست بزرگ و تاریخی بارسا در چند سال اخیر بیاندازید.از فاجعه رم و شب خفت بارآنفیلد تا فاجعه تاریخی برابربایرن در لیسبون.در این سه بازی 15 گل درون دروازه بارسا جا گرفت و با اطمینان می شود گفت بیش از 70 درصد این گل ها از ناحیه راست و انفعال سمدو بود.


مربیان حریف پاشنه آشیل بارسا را در آن سمت یافته بودند و متاسفانه هیچ یک از راهکارهای مربیان سابق برای پوشش آن منطقه کارگر نیافتاد.

 


مسلما سمدو پروژه شکست خورده ای بود و کومان برای حل مشکل سراغ  سرجیو دست رفت. بازیکنی با همان قد و قامت و سرعتی کمتر. علاوه بر سردرگمی هنگام دفاع، قابلیت کمتری هم نسبت به سمدو در حمله دارد!
البته سن سرجیو دست کم است و او چند سال دیگرتبدیل به یکی از بهترین مدافعان راست جهان شد،هیچ دلیلی برغلط بودن ادعای امروز مان نسبت به او نیست. چون آنچه امروز از او می بینیم مبنای تحلیل ماست. بازیکنی که اعتماد به نفس لازم را ندارد. در دفاع به راحتی جا می ماند و در هجوم هرگز رکن اصلی تیم نبوده و نیست.  


اولین حضور ثابتش در ترکیب بارسا مربوط به ال کلاسیکو می شود که شاهد باز ی بسیار ضعیفش بودیم. بعد آن بازی چند بار مصدوم شد و کم کم از ترکیب اصلی دور ماند تا اینکه ناگهان در بازی حساس برابر پاریس ناگهان محبوب دل کومان شد.
 دست در حالت طبیعی مسلما نیروی کافی برای مهار امباپه را ندارد و تنها در صورت کمک یکی از هافبک ها می تواند تا حدودی سرعت کمترش نسبت به امباپه را جبران کند.


اما کومان بدترین تصمیم را گرفت و دمبله هجومی را بالای دست، سرجیو دست گذاشت. دمبله عوض اینکه در طول نود دقیقه با کمک به دست ، ماموریت مهار بهترین بازیکن حریف را داشته باشد،طبق غریزه و ماموریت محول شده در اکثر دقایق در زمین پاریس بود و اینگونه بود که امباپه سه گل زد و کار را تقریبا تمام کرد. بارسا باخت به همین راحتی.

 


مشکل امروز بارسا تنها کومان و این دست از تفکراتش نیست که با بیرون کردن او ناگهان همه چی حل شود. تجربه اخراج والورده و سپردن تیم به مردی که از گاوداری مستقیم به نوکمپ آمد، می گوید، باید در هر شرایطی تا پایان فصل به کومان اعتماد کرد اما عاقلانه آن است که هوادار بارسا، توقعاتش را نسبت به داشته های فنی کومان هماهنگ کند. نباید منتظرهیچ شگفتی و احتمالا جامی باشد.

 


مشکل بارسا چیست؟

برابرپاریس در زمین خودی،هم مالکیت را می دهد هم شکست سنگین را پذیرا می شود و برابرکادیس با وجود مالکیت بالای 80 درصد و خلق موقعیت فراوان، ناگهان با تک حمله حریف، پنالتی می دهد و کار به تساوی می کشد. اینکه دمبله مرتب موقعیت ها را هدر می دهد شاید تقصر کومان نباشد، اما اینکه چرا عثمان زیرنظر کومان همچنان بد بازی می کند و کماکان فیکس است، سوالیست که کادر فنی بارسا باید به آن جواب دهد.


لنگله و اشتباهات بی پایانش آیا ارتباطی به کادر فنی دارد؟ لنگله در همین فصل به واسطه یک خطای مضحک و کشیدن پیراهن راموس، باعث باخت در ال کلاسیکو شد. لنگله برابر پاریس باز هم یکی از مقصران اصلی بود. روی 2 گل او مقصر اصلی بود. برابر کادیس، حریف در 45 دقیقه دوم تنها یک بار توپ را روی دروازه بارسا آورد که ناباورانه لنگه در همان تک موقعیت، بیجهت پنالتی داد. اگرچه بحث روی بود و نبود پنالتی و دخالت نکردن وار وجود دارد،اما این حرف هیچ چیز از بد بودن ذاتی لنگه نمی کاهد.

 


خب سوال این است که چرا مدافعان مرکزی بارسا همچنان بد هستند. چرا اومتیتی و لنگله نه تنها هیچ پیشرفتی نکردند بلکه زیرنظر کومان بدتر هم شدند؟ اومیتیتی بدتر است یا لنگله؟ پاسخ این پرسش سخت است و هیچکس نمی تواند جواب قانع کننده ای به آن بدهد اما اینکه چرا کومان نمی تواند ذره ای روی بهبود کیفیت این دو فرانسوی کار کند، پرسشی است که جوابش را باید او بدهد.


مشکلات بارسا بسیار وسیع است و این بازه به صورت باور نکردنی گسترده. اما سر نخ همه معضلات به همان مدیریت غلط چند سال گذشته باز می گردد. مدیریتی که در آن امثال لنگله و اومتیتی در تیم ماندند، مدیریتی که دمبله و کوتینو با قیمت سرسام آور به مجموعه تحمیل کرد، مدیریتی که از والورده به کومان رسید.


اما پرسش این است با آمدن مدیرجدید همه اینها به زودی حل می شود؟ پاسخ روشن است؛ هرگز.


شاید هیچ تیمی در جهان به اندازه بارسا از کووید 19 آسیب نخورد. بحث مالی و نصف شدن در آمدها از یک سو و مهمتر از همه، نوکمپ دیگر بدون آن 90 هزار هوادار،جایی است که کادیزهم در آن می تواند امتیاز بگیرد.کووید 19 بزرگترین ابزار بارسا یعنی آن جو وحشتناک نوکمپ را از آنها گرفت.در اروپا کدام تیم می توانست در شهربارسلون همانند آن کاری که یووه و پاریس امسال کردند را تکرار کند؟ بارسا از اروپا حذف می شد به علت شکست در خانه رقبا. اما حالا چه؟
از این رو هواداران این تیم باید خودشان را برای یک بازه طولانی مدت آماده کنند.در بهترین حالت لاپورتا مجددا انتخاب می شود و شاید با حضور او،مسی قید رفتن رابزند. برنامه بلند مدت لاپورتا عبور از کومان و بازگرداندن ژاوی به عنوان سرمربی است.

 


 راه سخت و طولانی و ملال آوری پیش روی بارساست. جام را فرامش کنید، آمدن لاپورتا و حفظ مسی شاید تنها بردهای بزرگ بارسا تا یکسال آینده باشد. تصور کنید این دو هم نشود آن وقت وای به حال دل هواداران بارسا. وای به حال همه آنها.

 

 

 

نویسنده : مهدی طاهرخانی ( روزنامه نگار )

 

این مطلب توسط شخص ثالث به بارسا نیوز ارسال شده است

  

شما هم میتوانید با نوشتن یا آنالیز اختصاصی و ارسال آن به مدیران بارسا نیوز شانس قرار گرفتن در صفحه اصلی بارسا نیوز را داشته باشید .  همچنین در اینستاگرام و تلگرام سایت هم میتوانید به آدمین های مربوطه مطلب خود را ارسال کنید

 

 


حمایت شما تنها پشتوانه ی ماست !
در صورتی که فعالیت ما را مناسب دیدید بر روی دکمه ی موجود در این کادر کلیک کرده و حمایت کنید . برای این منظور به یک حساب گوگل ( جیمیل ) نیاز است و پس از کلیک رنگ دکمه از سفید به نارنجی تغییر خواهد کرد !
برای ارسال نظر وارد شوید. وارد شوید ثبت نام کنید
ماهان{LM10}
ماهان{LM10} (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۳۹ ۷
این بارسا ب ی تحول اساسی نیاز داره.
بجای خریدن هالند و مارتینز و ایساک و...
باید برای ژول کونده تلاش‌ کرد.
این تیم تا دفاعش لنگله و اومتیتی و... باشن، موفق نمیشه.


اولویت باید ژول کونده و رومانیولی و... باشه، نه مهاجم نوک.
انشاالله لاپورتا انتخاب بشه و هدف اصلی نقل و انتقالات ژول کونده باشه.
اگر بخواد مثل بارتمئو چپ و راست بازیکن با کیفیت خط حمله بخره، موفق نمیشه.
 اکابه حُلقومیان
اکابه حُلقومیان (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۳۰ ۴۵
تحول اساسی فقط و فقط با لاپورتا محقق میشه
فقط اونه که میتونه گند های نهادینه شده طی سالیان حضور دماغورده و باتومچوس رو جبران مافات بکنه
بدبختی در تیم نهادینه شده و مقصر اصلی هم کسی نیست جز ارنستو دماغورده ی کبیر

رونالد کومان سرورمان هیچ تقصیری نداره
هیچی
 اکابه حُلقومیان
اکابه حُلقومیان (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۳۰ ۵۵
کومان در حد خودش بسیار بسیار به تیم کمک کرده و او نمیتونه مقصر مصدومیت اراخو و سوتی های لنگله سوتی در بحبوحه ی بحران بی دفاعی در بارسا باشه
او فاز هجومی رو بخوبی قوت بخشید و جوانان رو هم بخوبی به تیم تزریق کرد و بازیشون
او دل شیری داشت و سوارز رو هم همچنین از تیم بیرون کرد و عواقبشو بجون خرید تا دیگه شاهد باند بازی و بازی دو نفره ی مرسوم شده ی مسی و سوارز و کشتن بزرگانی نظیر مالکوم کوتینیو گریزمان و... و... و.. نباشیم

رونالد کومان خدمت کمی به بارسا نکرد
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۴۳ ۱۷
داداش اگه فکر می کنی کومان به خوبی به بارسلونا طراوت بخشیده بازی با پی اس جی رو نگاه کن..
و حالت دفاع و خط هافبک..
علی خان
علی خان (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۳۴ ۱۱
دوربین مخفیه ؟!
در مورد همین رونالد کومان حرف میزنی یا میتی کومان ؟
دوستانی که دهه هشتادی و اواخر دهه هفتادی ان احتمالا میتی کومان رو نشناسن ( او یه شخصیت کارتونی بود )
علی خان
علی خان (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۳۴ ۲۰
کومان یه پدری رو بازی داده اونم از سرناچاری ، در عوض ریکی پویگ رو نابود کرده . غیر اینه ؟
ما حرکت مثبتی از کومان ندیدیم
تعویضو ترکیبش که ماشالا حرف نداره !
ایشون بزرگ ترین اشتباهش رد کردن سوارزی بود که توی این شرایط میتونست خیلی کمکمون کنه
سوارزو رد کرد کیو جاش گذاشت ؟ بریتوت !
 اکابه حُلقومیان
اکابه حُلقومیان (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۱ ۱۶
اینجا شلوغ میشه
من در مطالب علی جان فعالیت میکنم روی موضوع کومان چون موضوع مهمیه
 MR MR 120
MR MR 120 (سه شنبه ۰۵ اسفند ۱۳۹۹)
۱ ۲
مهدی طاهرخانی ؟

بچه تاکستانه که

کسی ازش چیزی نداره بشه باهاش ارتباط گرفت؟


علی خان
علی خان (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۲۷ ۶
بارتمئو که نقش بی بدیلی توی این قضایا داره
ینی حتی سوتی دادنای لنگلت هم یجورایی به بارتمئو ربط پیدا میکنه
در کل تغییر نسل و تحول در یه تیم ، نیاز به یه مربیه کار کشته و کاردان داره وگرنه با امثال والورده ستین کومان ، تغییر که هیچ ، تخریبِ نسل رو شاهد خواهیم بود
مهدی
مهدی (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۵ ۳
از وقتی بارتمئو امد خارج شد. کومان هم زد چپش کرد
بارسا‌ی‌لالیگا؟!
بارسا‌ی‌لالیگا؟! (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۱ ۱
دست؟ باس بره از یکی مثل آباته، نماد یک دفا راست کامل و حرفه ای چیز یاد بگیره. دنی آلوز با ایشون قابل مقایسه هست یعنی بود. هردو دورانشون تموم شده
امیرمسی
امیرمسی (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۳ ۹
بارسا نیاز شدید به وینگر چپ داره و با توجه به شرایط بهترین گزینه هیروکی آبه از تیم ب هست برین داخل یوتیوپ و یکی از کلیپاشو ببینین
سلطان پیکه
سلطان پیکه (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۲۰ ۰
امشب اگه سویا بازیشو ببره میشه 48 امتیازی میاد جای مارو تو جدول میگیره
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۱ ۳
بارسلونا..
یک مدیریت قوی
مربی با کلاس جهانی
دفاع وسط
دفاع راست
دفاع چپ
هافبک مرکزی
نوک
وینگر چپ
میخواد..
که البته مقلا تو دفاع راست میشه روی امرسون حساب کرد..
دفاع چپ اگه برنات بیاد عالیه..
دفاع وسط هم موقتا الابا..
ولی بقیه واقعا ریدیم
لیونل
لیونل (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۴ ۱۳
دفاع چپ هرکی بیاد باز هم آلبا فیکسه.حقش هم هست
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۹ ۱۲
خوان برنات سطحش به شدت بالاتره..
لیونل
لیونل (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۱ ۵
حتی مقایسشون هم مسخرست برنات کجا آلبا کجا حداقل دیویسی رابرتسونی میگفتی
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۹ ۸
دست رو خوب توضیح داده..
ولی بازم عمق فاجعه رو نشون نداده
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۷ ۱۰
ولی خدایی چی دست و سمدو شبیه آلوز عه؟
اوت سایدر
اوت سایدر (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۲۴ ۵
دست تو ال کلاسیکو بد بازی کرد ؟؟؟ چرا چرت میگی مرد مومن
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۹ ۹
ای وای راست میگی وینیوس رو گرفت..Wow
رایت میگه آقا بقیه بازی ها روبرتو رفت تو جلدش
سیامک انصاری
سیامک انصاری (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۴ ۳
وای حاجی نمیگه که یار مستقیم دست هتریک کرد میگه اونجا خوب بود..
مثل اینکه بگم لینگارد جون همین جهت وقت پیش بریس کرد باید بخریمش
ارشمیدس
ارشمیدس (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۰ ۴
پپ تو 4 سال 500 میلیون یورو برای خط دفاعیش خرج کرده ولی دریغ از یه ucl پس نتیجه می گیریم به خرج کردن نیست
فراتر از یک باشگاه
فراتر از یک باشگاه (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۱۳ ۲
برای نجات بارسا یه مربی عالی می خوایم که کومان نیست
 ارش
ارش (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۷ ۰
من بعد بازی رم گفتم بارتو خائن هست توهم توطئه زدن حالا فهمیدن ایشان بی خودی اسم کار افرین یدک میکشه هیچی از اقتصاد نمیدونه و هیچی از ورزش،اگر دوباره چنین کسانی عهد دار این تیم باشه و یک مشت احمق کاری نکنن این تیم متلاشی و ضربه بزرگ به شهر بارسلون
رضاچپتر۱
رضاچپتر۱ (دوشنبه ۰۴ اسفند ۱۳۹۹)
۹ ۰
بارسا مشکلی تداره بارسا بازیکناش رو حیه ندارن اگه ای تیم یکم تاکتیک داشت به همین تیم های لالیگایی 3تا به بالا میزد روحیه تیم بر میگشت اما بارسا به غیر از این که تو دفاع مشکل داره تو فاز هجومی هم کم مشکل نیست