داغ ترین ها : نقل و انتقالات بارسلونا , لواندوفسکی بارسلونا , تمدید دمبله , دی یونگ منچستریونایتد , رافینیا بارسلونا

وبسایت خبری باشگاه بارسلونا

بارسلونا ۰ ۰ رایو وایکانو
پایان : تساوی در اولین بازی !
0

تاریخچه باشگاه بارسلونا؛ فراری ها در دهه چهارم!

استادیوم لس کورتس بارسلونا
ما در شبکه های اجتماعی :
درب استادیوم لس کورتس
کد خبر : 53557  |   زمان ارسال : دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵  |   نویسنده : حسین قلی پور  |  
همراه با تاریخچه باشکوه و هیجان انگیز باشگاه بارسلونا

اختصاصی بارسانیوز - پس از ارائه سه دهه اول تاریخچه باشگاه بارسلونا، نوبت به چهارمین دهه از آن رسیده است تا سیر تحولات باشگاه را با یکدیگر بین سال های 1930 تا 1939 مرور نماییم.

 

در دهه چهارم از تاسیس باشگاه بارسلونا، باشگاه با آغاز به کار دولت جمهوری خواه کاتالونیا نسبت به فعالیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی ایالت متعهد شد و با افتتاح خبرنامه رسمی باشگاه در سال 1932، موقعیت و موضع باشگاه با این پیام روشن گشت که "محبوبیت باشگاه بارسلونا بابت فعالیت هایی است که به ورزش مربوط نیستند." و باشگاه اینگونه فعالیت هایی  در حوزه سیاست و فرهنگی انجام می داد.

 

در آغاز جنگ داخلی، کارکنان باشگاه بارسلونا با تهدید خروج از باشگاه مواجه شدند که باعث شد تا کمیته مهمی جهت تصمیم گیری برای نجات و رهایی از این وضعیت تشکیل گردد و این کمیته توانست با نشان دادن عزم راسخ خود، پیش از آغاز جنگ این مسئله را برطرف نماید. در سال 1930، به دلیل بی ثباتی سیاسی و بحران عمومی اسپانیا باشگاه بارسلونا به ناچار مجبور به پرداخت عوارض و خراج شد که در طول این دهه باشگاه نیز شاهد بسیاری از رویداد های بزرگ نظیر مرگ موسس باشگاه بود. حوادث دیگر این دهه، شامل شکل گیری دومین جمهوری در کشور اسپانیا، جنگ داخلی و ترور جوزپ سانیول رئیس بعدی باشگاه بارسلونا بود.

 

به صورت کلی در دهه چهارم، باشگاه با کم تر شدن عضویت بازیکنان و اعضای خود و همچنین لغو قرارداد ها و کاهش دستمزد بازیکنان خود مواجه گشت تا دوره رو به افولی را از لحاظ عملکرد قهرمانی تجربه نماید، قهرمانی هایی که صرفا در جام کاتالونیا حاصل شدند.

 

درگذشت خوان گمپر

 

مراسم درگذشت خوان گمپر در سال 1930

 

از درگذشت خوان گمپر مشخص بود که قرار است باشگاه دهه پر تلاطمی را تجربه نماید. در 30 جولای 1930 باشگاه بارسلونا بد ترین خبر تاریخ خود را شنید، خبری مبنی بر اینکه خوان گمپر به دلیل مشکلات شخصی مبادرت به خودکشی کرده است. مالک باشگاه بارسلونا، به عنوان یک تاجر پویا و ورزشکاری حرفه ای و موسس باشگاه که هم اکنون به یک باشگاه منحصر به فرد تبدیل شده است در سن 52 سالگی آبی اناری ها را با مشکلاتشان تنها گذاشت.

 

خوان گمپر به نوعی در حوزه ریاست باشگاه نقش بزرگتر را ایفا می کرد به صورتی که پس از برکناری ریاست های باشگاه، این عنوان را در 5 نوبت بر عهده گرفت. او به ترتیب بین سال های 1908 تا 1909، 910 تا 1913، 1917 تا 1919، 1921 تا 1923 و 1924 تا 1925 ریاست باشگاه را برعهده داشت.

 

خوان گمپر-Joan Gamper

 

بنابراین پسری که در سوییس به عنوان یکی از 5 فرزند خانواده متولد شده بود و در 18 سالگی به دلیل مسایل شغلی مجبور به ترک سوییس شد و به نزد عمویش در کاتالونیا رفت، در نهایت با تاسیس باشگاه بارسلونا حادثه بزرگی را در تاریخ ورزش رقم زد تا بارسا با کسب افتخارات، یاد او را همواره زنده کرده باشد، کسی که با نپذیرفتن عنوان ریاست باشگاه، تا سال 1908 برای قبول آن صبر کرد و قبل از او افرادی به نام های والتر وید، بارتومئو تراداس، پل هاس، آرتور ویدی، جوزپ سولر، جولی ماریال، ویچنزه ریگ ریاست باشگاه را برعهده داشتند.

 

باشگاه بارسلونا در دوران شکل گیری جمهوری  

 

قهرمانی بارسلونا در سال 1931

 

در طول دهه چهارم، جامعه به مسایل سیاسی و جلسات آن توجه بیشتری نسبت به مسابقات فوتبال نشان می داد و بارسا نیز وارد دوره ای شده بود که می بایست تعهد سیاسی، فرهنگی و اجتماعی خود را نسبت به مردم کاتالونیا برای  اصلاحات قوانین نشان می داد. بنابراین اساسنامه جدید باشگاه در ماه می سال 1932 مجددا سازمان بارسلونا را به عنوان یک باشگاه مردمی معرفی کرد. طبق این اسانامه، باشگاه بارسلونا یک کمیته فرهنگی را ایجاد کرد تا تعداد اعضای رو به افول خود را ارتقا دهد.

 

در جولای سال 1935 نیز جوزپ سانول رئیس جدید باشگاه ایده های سیاسی خود را بر اساس ناسیونالیسم کاتالونیایی روشن ساخت و با شعار "ورزش و شهروند" بر لزوم ارتباط ورزش و جامعه تاکید نمود.

 

موفقیت های محدود باشگاه در دهه چهارم

 

تیم بارسلونا در فصل 1935/36

 

در این دهه، باشگاه وارد دوره ای با کاهش تعداد جام های قهرمانی شد و در حالی که آبی اناری ها قبل از وارد شدن به این دهه، عنوان قهرمانی لیگ و جام های حذفی را تصاحب کرده بودند، نتوانستند عنوان قهرمانی لیگ و جام حذفی اسپانیا را به دست آورند و قهرمانی های باشگاه تنها به قهرمانی لیگ کاتالونیا محدود می شد.

 

در این دوره، وضعیت اقتصادی باشگاه بابت فعالیت های جوزپ به عنوان رئیس باشگاه اندکی بهتر شد و بارسلونا پس از اعمال یک سیاست جدید روی به خرید بازیکن آورد که در طول دوران جنگ کار سختی به شمار می رفت.

 

مرگ جوزپ سانیول

 

جوزپ سانیول

 

جوزپ به عنوان رئیس باشگاه بارسلونا به مجلس شورا در شهر والنسیا سفر کرد، سفری که برای بررسی مسایل سیاسی بود و ربطی به جذب بازیکنان فوتبال نداشت اما با این حال او در 6 آگوست 1936، توسط نیروهای حکومتی به قتل رسید تا در میان انقلابی ترسناک، باشگاه بارسلونا بدون رئیس بماند. او در حین سفر به همراه اتومبیل توسط نیروهای جمهوری خواه در نزدیکی مادرید دستگیر و بدون برگزاری محاکمه به ضرب گلوله کشته شد. پس از رسیدن خبر مرگ او به بارسلونا به مدت یک هفته اغتشاش و درگیری بر پا شد تا بارسایی ها میزان تعهد به رئیس خود را نشان داده باشند.

 

جوزپ به عنوان مردی محترم و متولد بارسلونا در سال 1898 ، در سال 1928 و در 20 سالگی به هیئت مدیره باشگاه پیوست. او همچنین ریاست فدراسیون فوتبال کاتالونیا را در فصل 1929 و 1930 برعهده داشت و در سال های شکل گیری جمهوری بابت فعالیت های سیاسی خود به چهره ای بدنام در اسپانیا و جمهوری خواهان تبدیل شده بود چون رهبر گروه جناح چپ حزب Esquerra بود و در حوزه ورزش نیز دخالت می کرد و از همه مهم تر اینکه صاحب مجله هفتگی 'La Rambla' با شعار ورزش و شهروند بود.

 

او در تاریخ 2 جولای 1935 به عنوان رئیس باشگاه منصوب شد و بابت تلاش های فوق العاده اش برای تامین منابع مالی کاملا اعتماد و حس ایمان را در اعضای باشگاه نسبت به خود ایجاد اما در نهایت در 6 آگوست 1936 ترور شد. در دوره ریاست او باشگاه به عنوان قهرمانی کاتالونیا دست یافت و همچنین به فینال جام حذفی اسپانیا نیز رسید که در آن زامورا دروازبان رئال مادرید و سابق بارسلونا جام را برای رئال بالای سر برد.  

 

برگزاری لیگ مدیترانه به جای لیگ

 

روزنامه ال موندو

 

در طول فصل 1936/37 فدراسیون فوتبال کاتالونیا، میزبانی مسابقاتی را برعهده گرفت که در آن 6 تیم از کاتالونیا و 4 تیم از والنسیا در آن شرکت می کردند مسابقاتی که به جای مسابقات لیگ بابت لغو لیگ اسپانیا به دلیل جنگ برگزار شد که بارسلونا توانست در این جام به عنوان قهرمانی دست یابد که در سال 1939 نیز برگزاری این جام لغو شد. در سال 1937 روزنامه ال موندو این اطلاعیه بالا را چاپ کرده بود.

 

مسافرت به آمریکا و بازیکنانی که هرگز به اسپانیا باز نگشتند

 

ابلاغیه سفر بارسلونا به تور مکزیک

 

در دوران جنگ داخلی، برای رهایی از جنگ و هم زمان با تزریق پول به باشگاه برای رهایی از بحران اقتصادی، باشگاه توری را در مکزیک و ایالات متحده آمریکا برنامه ریزی کرد سفری که در آن برخی از بازیکنان بارسلونا هرگز به همراه تیم به اسپانیا باز نگشتند. تیم در تابستان 1937 به عنوان سفیر آزادی و صلح به مکزیک سفر کرده بود. تصویر بالا، ابلاغیه رسمی این سفر را نشان می دهد.

 

بازیکنان کلیدی دهه چهارم

 

آنخل آروچا

 

آنخل آروچا

 

آنخل متولد شهر تنریف در سال 1907 بود که به عنوان یکی از گلزنان برجسته تاریخ باشگاه یاد می شود چون 215 گل را در 207 بازی برای بارسلونا در طول 6 فصل بین سال های 1927 و 1933 به ثمر رساند. او در طول این 6 فصل به 1 عنوان قهرمانی لیگ، 1 جام حذفی و 4 قهرمانی کاتالونیا در سال های 1928، 1930، 1931 و 1932 دست یافت و در سال 1933 بارسلونا را ترک کرد و در نهایت 5 سال بعد در جبهه های جنگ درگذشت. او با وظیفه سنگین جایگزین شدن برای پائولینیو آلکانتارا از تنریف به بارسلونا آمده بود.

 

مارتی ونتورا

 

مارتی ونتورا

 

در توصیف او، بازیکنی منحصر به فرد و کارزماتیک آورده شده است که با بستن دستمالی به دور سرش در میان هواداران بارسلونا بازیکنی محبوب و متمایز به شمار می رفت. بازیکنی انفجاری با قدرت دریبل بالا که با سرعت خود موفق شد تا در طی 4 فصل حضور در بارسلونا بین سال های 1933 تا 1937 در 125 بازی 73 گل را به ثمر برساند. افتخارات او تنها در دو عنوان قهرمانی کاتالونیا در سال های 1935 و 1936 خلاصه می شود.

 

او همچنین دو بازی ملی را نیز برای اسپانیا انجام داد اما پس از سفر به مکزیک تصمیم گرفت تا در آن جا بماند و اینگونه به دوران حرفه ای فوتبالی خود در بارسلونا در سال 1937 پایان داد و به تیم آتلانتا در مکزیک پیوست. اما دلیل بازنگشتن او این بود که او در همان جا با دختری ازدواج کرد و صاحب پسری به نام خوزه شد که در جام جهانی 1970 بازیکنی برجسته برای کشور مکزیک بود.

 

جوزپ اسکولا

 

جوزپ اسکولا-Josep Escolà

 

او بازیکنی پرافتخار در دو دهه باشگاه بارسلونا است که بابت رقم خوردن این افتخارات در دهه پنجم، به بررسی او در قسمت بعدی خواهیم پرداخت، بازیکنی که بین سال های 1934 تا 1949 به عنوان اسطوره ای فراموش نشدنی در بارسلونا توپ زد.

 

سرمربی ها در دهه چهارم

 

جیمز بلیمی

 

جیمز بلیمی-James Bellamy

 

فاتح دو عنوان قهرمانی کاتالونیا، بین سال های 1929 و 1931 سرمربی بارسلونا بود. اما باید این را گفت که او با تیم بارسلونا خالق یکی از اسفناک ترین شکست های لیگ اسپانیا و تاریخچه آن با نتیجه 12-1 است.

 

فرانز پلاتکو

 

فرانز پلاتکو-Franz Platko

 

او در دو دوره بین سال های 1934/35 و 1955/56 هدایت بارسلونا را برعهده داشت. او در میانه های فصل به بارسلونا پیوست و موفق شد تا به عنوان قهرمانی کاتالونیا در سال 1935 دست یابد و در انتهای همان فصل جای خود را به پاتریک اوکانل داد.

 

پاتریک اوکانل

 

پاتریک اوکانل

 

این مرد ایرلندی بین سال های 1935 تا 1937 هدایت بارسلونا را پس از قهرمانی رئال بتیس در لیگ برعهده داشت و پس از هدایت بارسلونا مجددا به هدایت رئال بتیس بازگشت. او مربی بارسلونا در تور آمریکا و مکزیک بود.

 

جوزپ پلاناس

 

جوزپ پلاناس

 

جوزپ بین سال های 1939 تا 1941 هدایت بارسلونا را برعهده داشت و قبل از آن هدایت تیم های ال فرول، سلتاویگو و دپورتیوو را تقبل کرده بود. او پس از بازی کردن برای بارسلونا به عنوان بازیکنی برجسته تصمیم گرفت تا به حرفه مربیگری روی آورد. در توصیف او مربی با تفکر و مبتکری در اتخاذ تاکتیک ها آورده شده است. او اولین مربی ای بود که روش تمرینی بارسلونا را تغییر داد.

 

 


حمایت شما تنها پشتوانه ی ماست !
در صورتی که فعالیت ما را مناسب دیدید بر روی دکمه ی موجود در این کادر کلیک کرده و حمایت کنید . برای این منظور به یک حساب گوگل ( جیمیل ) نیاز است و پس از کلیک رنگ دکمه از سفید به نارنجی تغییر خواهد کرد !
برای ارسال نظر وارد شوید. وارد شوید ثبت نام کنید
نگار عاشق بارسا
نگار عاشق بارسا (دوشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۵)
۱۰ ۰
ممنون ک زحمت میزارید و این اطلاعات رو جمع آوری میکنید
واقعا عالیه
من خیلی در مورد گذشته مخصوصا گذشته دور بارسا نمیدونستم
پاسخ مدیر: سلام. خواهش می کنم، نظر لطف شماست
شرمنده بابت بی پاسخ موندن کامنت های قبلی
سلطان ژاوی
سلطان ژاوی (سه شنبه ۱۵ تیر ۱۳۹۵)
۶ ۰
واقعا ممنون بابت جمع آوری این مطالب

من از گذشته ها زیاد نمیدونستم

یه سوال

اینا قراره تا سال 2016 بیاد دیگه؟؟؟؟؟؟؟؟

منظورم این تاریخچه هستش
پاسخ مدیر: سلام. تشکر
بله ، تاریخچه باشگاه به مرور زمان و به صورت کامل قرار خواهد گرفت
تکرار نشدنی
تکرار نشدنی (دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰)
۱ ۰
فراتر از یک فراری
تکرار نشدنی
تکرار نشدنی (دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰)
۰ ۰
⬆⬆⬆⬆⬆⬆
@Hossein86
فراتر از یک باشگاه:->
فراتر از یک باشگاه:-> (دوشنبه ۱۱ مرداد ۱۴۰۰)
۰ ۱