پیشبینی رایگان مسابقات فوتبال اروپایی
بارسلونامنچسترسیتیمنچستر یونایتدلیورپولآرسنالچلسی
داغ تــرین هاپیشخوان شخصیپیشبینی رایگان

تاریخچه باشگاه بارسلونا؛ ربوده شدن کوئینی در دهه نهم !

کد خبر : 56493  |  زمان ارسال : پنجشنبه 20 مهر 1396
در ادامه بررسی تاریخچه باشگاه بارسلونا، نوبت به بررسی دهه نهم بین سال های 1978 تا 1988 رسیده است.

اختصاصی بارسانیوز- در آخرین سال از دهه هشتم بود که بارسلونا با قهرمانی برای اولین بار در جام برندگان اروپا در می 1979 در شهر بازل خود را به جمع برترین باشگاه های اروپا اضافه کردکه اولین دستاورد در دوره ریاست جوزپ لوئیس نونیز بود.

 

در طول دهه نهم بارسلونا تجربه های متفاوتی را بابت فراز و نشیب های خود تجربه کرد که تحت تاثیر نتایج بازی ها، بازی بازیکنان ستاره و سایر مسائل دیگر که ربطی به حوزه ورزش نداشتند قرار گرفت. در این دهه، باشگاه شاهد ورود بازیکنان ستاره ای چون کوئینی، مارادونا، شوستر، الکسانو، خولیو آلبرتو، اوروتی، مارکوس و سایر ستارگان بود. همچنین انتخابات ریاست باشگاه که تمامی اعضای باشگاه شامل هواداران حق رای داشتند.

 

تاریخچه باشگاه بارسلونا

 

همچنین در این دوره مربیان بزرگی نیز با چشم انداز و دیدی متفاوت نسبت به فوتبال به بارسلونا ورود کردند که هلنیو هررا، لاتک، منوتی و ونبلز از سرشناس ترین ان ها بودند. همچنین در این دهه بود که اولین قرارداد های چند ده میلیونی بسته شد و حق پخش تلویزیونی نیز تاثیر بسزایی در بهبود وضعیت مالی باشگاه ها داشت. در ادامه روند کسترش تعداد اعضای باشگاه، در این دهه نیز بارسلونا با رشد تعداد اعضای خود مواجه گشت و به بیش از 100 هزار نفر رسید.

 

تاریخچه باشگاه بارسلونا

 

آغاز دوره جدید با ریاست نونیز

در 6 می 1978، اولین انتخابات از دوره جدید دموکراتیک برگزار شد به صورتی که تمامی اعضای باشگاه قادر بودند تا به صورت آزادانه رای خود برای انتخاب ریاست باشگاه را در صندوق بیاندازند و به این صورت بود که نونیز به عنوان ریاست باشگاه بارسلونا منصوب گشت. تفکر اداره باشگاه توسط نونیز بر پایه تفکر خاص او شکل گرفت چون او قصد داشت تا باشگاه را برای اعضای قابل دسترس تر نماید به صورتی که حتی اعضا به صورت مستقیم از وضعیت مالی باشگاه مطلع باشند.

 

جوزپ لوئیس نونیز-Josep Lluís Núñez

 

اولین قهرمانی در جام برندگان اروپا

در 16 می 1979، بارسلونا جام برندگان اروپا را برای آغاز بزرگی خود در اروپا بالای سر برد که با برتری 4-3 مقابل فورتون دوسلدورف در دیداری حماسی و ماندگار در شهر بازل به دست آمد دیداری که به وقت های اضافه رفت. در دیدار فینالی که 30 هزار هوادار بارسلونا 11 بازیکن درون زمین را روی سکوها همراهی می کردند، پرچم کاتالونیا و پرچم آبی اناری باشگاه را نیز به احتزاز در می آوردند.

 

تاریخچع بارسلونا-هواداران بارسلونا در اولین فینال جام برندگان اروپای بارسلونا

 

قهرمانی بارسلونا در اروپا باعث شد تا جشن بزرگ و بی نظیری در خیابان های بارسلونا و دیگر شهر های اطراف در ایالت کاتالونیا شکل بگیرد. بنابراین تیم در لحظه بازگشت نیز استقبال بزرگی دریافت کرد به ویژه یوهان نیسکنس که از تیم خداحافظی کرده و جدا شده بود و میگوئلی که با ترقوه شکسته در دیدار فینال بازی کرده بود.

 

اولین قهرمانی بارسلونا در جام برندگان اروپا 1979-تاریخچه بارسلونا

 

ربوده شدن کوئینی

 

در تاریخ 1 مارس 1981، بهترین مهاجم تیم بارسلونا به نام انریکه کاسترو کوئینی از مقابل در خانه خود ربوده شد که اسارت 25 روزه او باعث شد تا تمامی بازیکنان بارسلونا در طول این مدت از ترس ربوده شدن دور هم گرد آیند. ربوده شدن کوئینی تاثیر احساسی زیادی روی تیم گذاشته بود چون بارسلونا با دراختیار نداشتن مهاجم کلیدی خود موظه به ادامه دادن رقابت های لیگ و کسب نتیجه بود اما تیم فرصت کسب قهرمانی را از دست داد. پس از ربوده شدن کوئینی، هواداران بارسلونا تظاهرات گسترده ای را برای آزادی ستاره تیم خود به راه انداختند که در نهایت در 25 ماه مارس، کوئینی آزاد شد.

 

تاریخچه باشگاه بارسلونا-کوئینی-مارادونا

کوئینی در کنار مارادونا

 

عقد قرارداد با مارادونا

مارادونا در آن زمان به عنوان بهترین بازیکن جهان شناخته می شد کسی به عنوان 'El Pelusa' بابت حرکات نمایشی دیدنی و تکنیک ناب خود لقب گرفته بود. او به عنوان نابغه فوتبال و با پای چپ جادویی خود در کنار سرعت، انعطاف بدنی و قدرت دریبل زنی به عنوان بهترین بازیکن جهان شناخته می شد ولی با این حال بابت مصدومیت هایش در بارسلونا بسیار بدشانس بود. او در دو سال حضور در بارسلونا حتی به بیماری هپاتیت نیز مبتلا شد و به این معنی بود که هواداران بارسلونا شانس زیادی برای دیدن هنرنمایی های دیگو در زمین نداشتند.

 

دومین قهرمانی در جام برندگان اروپا اینبار در نیوکمپ

 

تاریخچه باشگاه بارسلونا- دومین قهرمانی بارسلونا در جام برندگان اروپا

 

در 12 می 1982، بارسلونا دومین عنوان قهرمانی اروپایی خود را اینبار با هدایت لاتک بالای سر برد که در استادیوم نیوکمپ مقابل استاندارد لیژ بلژیک به دست آمد که آبی اناری ها با نتیجه 2-1 به عنوان قهرمانی دست یافتند که زننده گل ها سیمونسن و کوئینی بودند. در فصلی که بارسلونا قهرمانی لیگ را در دیدارهای پایانی فصل از دست داده بود و از جام حذفینیز در مرحله یک چهارم نهایی حذف شده بودف قهرمانی در اروپا بهترین اتفاق برای باشگاه به شمار می رفت هرچند که همه بابت قهرمانی در لیگ بسیار خوشبین بودند.

 

اوروتی، دوستت دارم !

دروازبان دوست داشتنی بارسلونا برای چه دوست داشتنی شد؟

 

راز ماندگاری اوروتی این بود که یک پنالتی بر ضد بارسلونا در دقیقه 88 می توانست قهرمانی آبی اناری ها را به تعویق بیاندازد و هواداران بارسلونا را در استرس از دست دادن ان فرو ببرد ولی او ضربه پنالتی ماجیکو را سیو کرد تا بارسلونا در فصل 1984/85 پس از 11 سال به عنوان قهرمانی لیگ دست یابد و اینگونه بود که ای دروازبان باسکی به تاریخ باشگاه بارسلونا پیوست.

 

اوروتی-خاویر گونزالس اوروتی کوئچئا-URRUTI

 

این دیدار در رادیو کاتالونیا به صورت زنده پخش می شد که گزارش گری خواکیم ماریا پویال شگفت انگیز بود چون به محض سیو پنالتی او چندین بار گفت: "اوروتی، دوستت دارم" و این گونه بود که این جمله در سرتاسر شهر بین هواداران پیچید.

 

بازیکنان کلیدی بارسلونا در دهه نهم

 

هانس کرانکل

 

فصول حضور در بارسلونا: 1978-80

تعداد بازی:88

گل: 64

افتخارات

1 قهرمانی جام برندگان اروپا (1978/79)

 

هانس کرانکل-Hans Krankl

هانس متولد 1953 در وین اتریش بود که نام خود را در کتاب تاریخ باشگاه بارسلونا با به ثمر رساندن تعداد گل های خیره کننده بابت به ثمر رساندن 64 گل در 88 بازی ثبت کرد. او یکی از بهترین مهاجمان تاریخ باشگاه محسوب می شود که بسیار مورد احترام هواداران بارسلونا بود و هنوز نیز در قیذ حیات می باشد.

او پس کسب کفش طلای اروپا در فصل 1977/78 از راپید وین اتریش به بارسلونا در سال 1978 منتقل شد و دو فصل در بارسلونا بازی کرد ولی این فرصت کوتاه برای بزرگ جلوه دادن او کافی بود. او در فصل 1978/79 موفق شد تا 29 گل را در 30 بازی فصل به ثمر برساند و جایزه پیچیچی را تصاحب کرد.

او به عنوان یک مهاجم نوک کلاسیک، همواره در بهترین محل برای زدن ضربات خود حضور می یافت و شوت های فوق العاده سنگینی را با پای چپ خود روانه دروازه حریفان می کرد که به همین نیز معروف شد. او در اولین فصل حضور خود در بارسلونا، با بعضی از گل های زیبای خود هواداران بارسلوناو همچنین سایر بینندگان را به وجد می آورد.

او در ماه مسی 1979 یعنی ماه قهرمانی بارسلونا در جام برندگان اروپا، حمایت و دلگرمی فوق العاده ای را از سوی هواداران بارسلونا بابت تصادف شدید خود دریافت کرد در حادثه ای که همسرش نیز به شدت مجروح شده بود ولی درنهایت از این حادثه جان سالم به در برد و چند روز پس از بهبود به همراه بارسلونا به اولین قهرمانی بارسلونا در جام برندگان اروپا دست یافت.

 

فرانسیسکو خوزه کاراسکو

 

فصول حضور در بارسلونا: 1978-89

تعداد بازی:491

گل: 92

افتخارات

1 قهرمانی لیگ (1984/85)

3 قهرمانی جام حذفی (1980/81، 82/83، 87/88)

3 قهرمانی جام برندگان اروپا (1978/79، 81/82، 88/89)

2 قهرمانی لیگ کاپ (1982/83، 85/86)

1 قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا (83/84)

 

فرانسیسکو خوزه کاراسکو-Francisco José Carrasco

او در سال 1959 در آلیکانته اسپانیا متولد شد و یکی از بهترین هافبک های کناری یا وینگر باشگاه بارسلونا محسوب می شود و محبوب ترین بازیکن باشگاه در دهه نهم به شمار می رفت چون 11 فصل با لباس بارسلونا بازی کرد و نزدیک به 500 بازی انجام داد.

در توصیفات او، هافبکی سریع، باهوش و دریبل زنی قهار آمده است که از لحاظ ظرافت بازی و کار با توپ با یوهان کرایوف مقایسه می شد. او دیدنی و جذاب بازی می کرد هرچند که نقطه ضعف بزرگی بابت کارهای انفرادی بیش از حد داشت.

او نیز در اولین قهرمانی بارسلونا در جام برندگان اروپا درحالی سهیم بود که تنها 20 سال سن داشت و توانست کیفیت عالی خود را در بازی فینال در کنار کارلس رکساچ و هانس کرانکل به عنوان یکی از اضلاع مثلث تهاجمی بارسلونا به نمایش بگذارد.

 

ژوزه رامون الکسانکو

 

فصول حضور در بارسلونا: 1980-93

تعداد بازی:504

گل: 58

 

افتخارات

 

1 قهرمانی کاپ اروپا یا لیگ قهرمانان اروپا (1991/92)

4 قهرمانی لیگ (1984/85، 90/91، 91/92، 92/93)

4 قهرمانی جام حذفی (1980/81، 82/83، 87/88، 89/90)

2 قهرمانی جام برندگان اروپا (1981/82، 88/89)

2 قهرمانی لیگ کاپ (1982/83، 85/86)

1 قهرمانی سوپر کاپ اروپا (1992/93)

3 قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا (83/84، 90/91، 92/93)

2 قهرمانی Generalitat Cups (1990/91، 92/93)

 

الکسانو- Alexanko

 

او با لقب تالین، در سال 1956 در باراکالدوی اسپانیا متولد شد و یکی از بزرگان دهه نهم باشگاه با 13 فصل حضور در بارسلونا و انجام بیش از 500 بازی به شمار می رود. او در سال 1980 از بیلبائو به بارسلونا پیوست و خیلی زود خود را به قلب خط دفاعی بارسلونا تحمیل کرد و با 58 گل یکی از بزرگ ترین و گلزن ترین مدافعان تاریخ باشگاه محسوب می شود.

 

او با قدرت ذهنی بالای خود توانست حمایت هم تیمی هایش را برای بستن بازوبند کاپیتانی باشگاه به دست آورد چون با سبک هوشمندانه دفاعی خود به بازیکنان آرامش می داد. او هرگز در استفاده از فرصت های گلزنی و نفوذ به خط حمل دریغ نمی کرد که همین مسئله رمز تعداد گل های بالای اوست.

 

او به عنوان مدافعی برجسته همواره از آمادگی بدنی بالایی برخوردار بود به صورتی که در 36 سالگی به صورت منظم در تیم یوهان کرایوف بازی می کرد و توانست به اولین قهرمانی لیگ قهرمانان اروپای بارسلونا در سال 1992 دست یابد و افتخار بلند کردن کاپ قهرمانی در ومبلی را از آن خود کرد.

 

انریکه کاسترو، "کوئینی"

 

فصول حضور در بارسلونا: 1980-84

تعداد بازی:178

گل: 101

 

افتخارات

 

2 قهرمانی جام حذفی (1980/81، 82/83)

1 قهرمانی جام برندگان اروپا (1981/82)

1 قهرمانی لیگ کاپ (1982/83، 85/86)

1 قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا (83/84)

 

کوئینی

 

مرد ربوده شده بارسلونا که در سال 1949 در اوویدو اسپانیا متولد شد واقعا بابت ترک کردن بارسلونا در سال 1984 بدشانس بود چون آبی اناری ها در فصل بعد پس از 11 ساله به عنوان قهرمانی لیگ دست یافتند کسی به عنوان بهترین مهاجم بارسلونا شناخته می شد.

 

او در خیخون نشان داد که چه مهاجم قدرتمند و گلزنی است که از قدرت شوت زنی با هر دو پا و ضربات سر قدرتمندی برخوردار بود که توانست سه مرتبه جایزه پیچیچی یعنی بهترین گلزن اسپانیا را کسب نماید. درنهایت بارسلونا او رادر سال 1980 به خدمت گرفت چون او در 31 سالگی هنوز هم مهاجمی گلزن بود و واقعا کمتر فرصتی را در مقابل دروازه از دست می داد.

 

اما داستان جالب ثبت شده او در تاریخ بارسلونا به همان اولین فصل حضورش در بارسلونا مربوط می شود که در انتهای فصل و در اولین روز از ماه مارس 1981 روبده شد و پس از 25 روز اسارت آزاد گشت. او در انتهای فصل نیز در فینال جام حذفی در مقابل اسپورتینگ خیخونی 2 مرتبه برای بارسلونا گلزنی کرد که 12 سال برای آن تیم بازی کرده بود و بارسلونا را به قهرمانی در جام حذفی رساند.

 

 

او در دو فصل 1980/81 و 1981/82 بهترین گلزن لیگ شد و گل 3000 بارسلونا را در 24 ژانویه 1982 برابر کاستیون به ثمر رساند.

 

او درنهایت در سال 1984 به خیخون باشگاه محبوب خود بازگشت و برخی دیگر از خاطرات و شاهکارهای گلزنی خود را ثبت نمود و در 35 سالگی همچنان می درخشید.

 

برند شوستر

 

فصول حضور در بارسلونا: 1980-88

تعداد بازی:295

گل: 106

 

افتخارات

1 قهرمانی لیگ (1984/85)

3 قهرمانی جام حذفی (1980/81، 82/83، 87/88)

1 قهرمانی جام برندگان اروپا (1981/82)

2 قهرمانی لیگ کاپ (1982/83، 85/86)

1 قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا (83/84)

 

برند شوستر

 

مرد آلمانی متولد آگزبورگ بارسلونا در سال 1959، نیرو محرکه تیم بارسلونا در طول دهه نهم بود چون از مهارت های فنی برجسته ای برخوردار بود . او با قدرت فیزیکی بالای خود به سبک فوتبالیست های آلمانی از دریبل های استثنایی نیز برخوردار بود و دقت بی نظیری در شوت های خود داشت که تنها شخصیت پردردسر او برایش مشکلات زیادی را به وجود آورد.

 

او در سال 1981 توسط آندونی مدافع اتلتیک بیلبائو به شدت مصدوم شد و پس از بهبود یافتن در کنار دیگو مارداونا زوج خوبی را تشکیل داد.او حتی پس از خروج زودهنگام مارادونا نیز همچنان به درخشش خود ادامه می داد و توانست فصل پس از خروج دیگو به عنوان قهرمانی لیگ دست یابد.

 

او رهبری تیم را نیز برعهده داشت و زننده ضربات پنالتی و خطاهای تیم بود و حتی هم تیمی های خود را نیز تشویق می کرد. اما متاسفانه در سال های انتهایی، روابطش با اعضای هیئت مدیره باشگاه بد شد و در فصل 1986/87 به حاشیه فرو رفت و در نهایت باشگاه را در سال 1988 ترک نمود. اما با این حال او هنوز هم به عنوان یک بازیکن برجسته در ذهن هواداران بارسلونا باقی مانده است.

 

خاویر گونزالس اوروتی کوئچئا

 

فصول حضور در بارسلونا: 1981-88

تعداد بازی:220

 

افتخارات

 

1 قهرمانی لیگ (1984/85)

2 قهرمانی جام حذفی (82/83، 87/88)

1 قهرمانی جام برندگان اروپا (1981/82)

2 قهرمانی لیگ کاپ (1982/83، 85/86)

1 قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا (83/84)

 

خاویر گونزالس اوروتی

 

دروازبان فراموش نشدنی متولد سن سباستین اسپانیایی بارسلونا در سال 1952 که در سال 2001 در بارسلونا درگذشت، یکی از بزرگ ترین دروازبانان تاریخ باشگاه محسوب می شود که بابت مهار ضربه پنالتی در فصل 1984/85، بارسلونا را به قهرمانی در لیگ رساند.

 

او در سال 1981 بابت چابکی، سیو های دیدنی، دروازبانی ایمن و قدرت بالای رهبری و شجاعت بالای خود از اسپانیول به بارسلونا پیوست. او به عنوان یک دروازبان با شخصیتی کاریزماتیک، با مهار ضربه پنالتی در دیدار مقابل وایادولید به محبوب ترین بازیکن باشگاه تبدیل شد در دیداری که در دقیقه 88 برتری 2-1 بارسلونا را که تضمین کننده قهرمانی در لیگ بود حفظ کرد درحالی که هنوز 4 بازی تا انتهای فصل باقی مانده بود.

 

این مهار پنالتی او باعث شد تا گزارشگر رادیویی بازی از رادیو کاتالونیا به نام خواکیم ماریا پویال با لفظ "اوروتی، دوستت دارم" او را با این جمله کوتاه معروف نماید. یک سال بعد نیز اوروتی دو پنالتی را در فینال اروپا در سویل مهار نمود ولی فایده ای نداشت.

 

اما درنهایت ورود اندونی زوبی زارتا در فصل 1986/87، اوروتی را نیمکت نشین کرد ولی او همچنان به روحیه دادن به تیم ادامه می داد تا اینکه پس از دو فصل نیمکت نشینی بارسلونا را ترک نمود. او در فصل 1983/84 با دریافت کمترین گل در فصل لیگ جایزه زامورا را با دریافت 26 گل در 32 بازی به دست آورد.

 

دیگو آرماندو مارادونا

 

فصول حضور در بارسلونا: 1982-84

تعداد بازی:73

تعداد گل: 45

 

افتخارات

 

1 قهرمانی جام حذفی (1982/83)

1 قهرمانی لیگ کاپ (1982/83)

1 قهرمانی سوپر کاپ اسپانیا (83/84)

 

دیگو مارادونا

 

او یکی از بزرگ ترین بازیکنان دهه نهم از قرن 20 میلادی بود که در سال 1960 در لانوس آرژانتین به دنیا آمد. او از سنسن جوانی و خیلی زود خود را به عنوان یک ستاره به دنیای فوتبال معرفی کرد و از سرفت و مهارت تکنیکی بالایی برخوردار داشت که سال ها بعد، لیونل مسی ناکامی های او را در بارسلونا جبران کرد.

 

او در سال 1982 از بوکاجونیورز آرژانتین به بارسلونا پیوست و متاسفانه با مصدومیت ها و بیماری که با ان مواجه شد، هواداران بارسلونا نتوانستند برای سال ها از دیدن بازی او لذت ببرند. او ابتدا به بیماری هپاتیت مواجه شد و سپس مصدوم گردید.

 

او در نهایت تنها 73 بازیبا پیراهن بارسلونا انجام داد که با به ثمر رساندن 45 گل به خوبی مهارت های خود را اثبات نمود و چند خاطره زیبا را از گل های خود نظیر گل به ستاره سرخ بلگراد در فصل 1982/83 در جام برندگان اروپا برجای گذاشت. دیگر نمایش عالی او گل زیبایش در سانتیاگو برنابئو در لیگ کاپ همان فصل بود که باعث شد بعضی از هواداران رئال مادرید او را تشویق نمایند.

 

او در نهایت با به وخامت رفتن رابطه اش با اعضای هیئت مدیره بارسلونا و پس از ناکامی در فینال کوپا دل ری 1984 مقابل اتلتیک بیلبائو از بارسلونا جدا شد و به ناپولی پیوست تا بارسلونا اینگونه چنین ستاره بارزشی را از دست بدهد.

 

مربیان بارسلونا در دهه نهم

 

اودو لاتک (1981-83)

 

لاتک متولد 31 ژانویه 1935 میلادی بود که در 16 ژانویه 2015 درگذشت. او پس از موفقیت در بایرن مونیخ و مونشن گلادباخ به بارسلونا آمد و در اولین فصل حضورش آن چیزی که هیچ مربی ای اتفاق افتادنش را دوست نداشتف اتفاق افتاد. او پس از سپری کردن یک فصل فوق العاده در رقابت های قهرمانی مختلف و تسلط بر رقابت های لیگ با قرار داشتن در صدر جدول، در حالی که تنها 6 بازی تا انتهای فصل برای فتح قهرمانی لیگ باقی مانده بود، با لغزش تیم خود در نتیجه گیری مواجه گردید تا جام به رئال سوسیه داد برسد ولی در نهایت آن فصل را با قهرمانی در جام برندگان اروپا رویایی به پایان رساند و توانست در نیوکمپ با نتیجه 2-1 استاندارد لیژ را از پیش رو بردارد.

 

اودو لاتک

 

او همچنین در 4 ژوئن 1982 طی یک مذاکرات گسترده توانست مارداونا را به بارسلونا منتقل نماید. اما لاتک در فصل بعدی نیز به مانند انتهای فصل 1981/82 موفق نبود و با ادامه پیدا کردن لغزش تیمش درنهایت در 3 مارس 1983 پس از شکست از راسینگ سانتاندر در نیوکمپ از کار برکنار شد.

 

خوزه لوئیس رومرو (1983)

 

با اخراج اودو لاتک، رومرو تا انتهای فصل هدایت بارسلونا را برعهده گرفت. او تنها در یک بازی هدایت بارسلونا را در دیداری خارج از خانه مقابل سالامانکا برعهده داشت کهب ا تساوی 1-1 به پایان رسید. او بعدها در تیم های دسته اولی لوگرونس، بتیس و کادیز مربیگری کرد.

 

خوزه لوئیس رومرو

 

سزار لوئیس منوتی (1983-84)

 

او برای فصل 1983/84 هدایت بارسلونا را برعهده گرفت اما نتوانیت انتظارات را برای تداوم حضور در بارسلونا برآورده نماید و تنها یک فصل در بارسلونا مربیگری کرد. او با سبک بازی پرسینگ و بازی پرفشار از زمین حریف، قصد بستن فضاهای تیم حریف را داشت.

 

منوتی

 

اما آن فصل برای هواداران بارسلونا رویایی بود چون علی رغم قهرمان نشدن در لیگ توانستند هر دو بازی مقابل رئال مادرید در کوپا دل ری و لیگ کاپ را پیروز شوند که پیروزی در کوپا دل ری در دقایق پایانی با ضربه سر مارکوس به دست آمد.

 

تری ونبلز (1984-87)

 

تری ونبلز سرمربی انگلستانی بارسلونا با قبول وظیفه دشوار هدایت بارسلونا جایگزین سزار منوتی شد درحالی که سابقه و موفقیتی در زمینه مربیگری نداشت ولی با این حال توانست با ارایه فوتبالی جذاب در نیوکمپ، بارسلونا را پس از 11 سال به قهرمانی لیگ برساند. او در سالی به بارسلونا پیوست که دیگو مارادونا از تیم خارج شده بود.

 

تری ونبلز

 

اما دلیل پیوستن او به بارسلونا به توصیه بابی رابسون بود که دوست صمیمی ریایت باشگاه محسوب می شد. او با سیستم بازی انگلیسی 2-4-4 با دراختیار داشتن مدافعان برجسته ای چون جرادو، میگوئلی و خولیو آلبرتو و داشتن هافبک آلمانی برجسته ای چون برند شوستر موفق بود.

 

تری در اولین فصل حضور خود، به قهرمانی لیگ رسید و در دومین فصل نیز تیم را به فینال جام برندگان اروپا در سویل رساند. او در فصل 1985/86 تیم را به قهرمانی لیگ کاپ نیز رساند. اما او در انتهای سومین فصل حضور خود در بارسلونا به دلیل خوب نتیجه نگرفتن جای خود را به لوئیس آراگونس داد.

 

لوئیس آراگونس (1987/88)

 

مرد دانای اسپانیایی که در دنیای فوتبال جهانگردی کرد، برای یک فصل برای پر کردن جای تری ونبلز هدایت بارسلونا را پذیرفت. او در 28 ژوئن 1938 در مادرید متولد شد. او بیشترین تعداد مربیگری در اسپانیا را در کارنامه دارد. او اولین مربیگری خود را در فصل 1974/75 انجام داد.

 

آراگونس

 

او در تنها فصل هدایت بارسلونا توانست به قهرمانی جام حذفی دست یابد. ورود او به بارسلونا همزمان با شورشی عجیب در باشگاه بود چون بازیکنان بارسلونا خواستار استعفای نونیز بودند که آراگونس نیز از آنان حمایت کرد. آراگونس نیز تا انتهای فصل بقا نداشت و در انتهای فصل از بارسلونا جدا گشت و پس از آن هدایت تیم های بتیس، والنسیا، اسپانیول، مایورکا و رئال مادرید را در لالیگا برعهده گرفت. لوئیس آراگونس در 1 فوریه 2014 به دلیل بیماری سرطان خون درگذشت.

 

مطالب تاریخچه باشگاه بارسلونا:

 

دهه اول

 

دهه دوم

 

دهه سوم

 

دهه چهارم

 

دهه پنجم

 

دهه ششم

 

دهه هفتم

 

دهه هشتم

مهمانکاربر مهمان@Guest
از اینکه بارسا نیوز را انتخاب کردید متشکریم. به نظر می‌رسد شما از یک مسدود کننده تبلیغات استفاده می‌کنید.
تبلیغات به ادامه فعالیت و ارائه خدمات باکیفیت و اخبار بروز کمک می‌کند.
لطفاً مسدود کننده تبلیغ را غیرفعال کنید و از اخبار بروز سایت لذت ببرید.