داغ ترین ها : بارسلونا , لیونل مسی , نقل و انتقالات بارسلونا , سرجینیو دست , سرجینیو دست بارسلونا

وبسایت خبری باشگاه بارسلونا

فرنس واروش ۱ ۵ بارسلونا
پایان : جشنواره گل در اولین بازی !
اطلاعیه : از هرگونه بحث های سیاسی، قومی و مذهبی خودداری نمایید.
0

1121 - آنچه بارسلونا برای موفقیت نیاز دارد؛ فراموش کردن گواردیولا( بخش دوم)

1121 - آنچه بارسلونا برای موفقیت نیاز دارد؛ فراموش کردن گواردیولا( بخش دوم)
زمان ارسال : سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹  |   تعداد بازدید : 139
مسئله دوم این است که بارسلونا قربانی بزرگ موفقیت خودش است. تقریبا تمام باشگاه‌های بزرگی که در حال حاضر در اروپا بازی می‌کنند، به طور کلی ذهنیت هجومی داشته و فوتبال مالکانه ارائه می‎کنند. این موضوع 15 سال پیش غیر قابل تصور بود. در آن زمان ژوزه مورینیو و رافائل بنیتس بیشترین سلطه را در بین مربیان در اروپا داشتند و سبک کسل کننده‌شان با دفاع عمقی و موقعیت‌های کم تعداد به قهرمانی‌های متعدد ختم می‌شد. این به عنوان روشی معمول و سودمند در رقابت‌های اروپایی شناخته می‌شد. سبک بارسلونا یک آلترناتیو خیال پردازانه و تعهدی قابل ستایش و به شدت خاص به جنبه سرگرمی فوتبال بود. حالا همه باشگاه‌ها می‎خواهند به آن سبک بازی کنند. باشگاه‌هایی مانند چلسی و یوونتوس که سبک قبلی‌شان ترجیح پیروزی بر بازی زیبا بود، هر دو مائوریتزیو ساری را به عنوان سرمربی انتخاب کردند که اساس بازی تیمش فوتبال روان و زیبا اما در نهایت بدون جام در ناپولی بود و تلاشی دراماتیک برای بازتعریف خودشان داشتند؛ روندی که می‌تواند موفقیت‌های گواردیولا در بارسلونا را تکرار کند. بنابراین نه تنها فلسفه بارسلونا خیلی خاص نیست بلکه به این معناست که سایرین برای سبکی که شاید مورد علاقه‌شان باشد، رقابت می‎کنند. در سال‌های گذشته یک مربی در موقعیت ساری-پس از سه سال در ناپولی- می‌توانست گزینه مناسبی برای بارسلونا باشد. آنها هرگز برای به خدمت گرفتن او با تیم‌هایی چون چلسی و یوونتوس رقابت نمی‌کردند.

سومین و غامض‌ترین مسئله این است که اروپا از تیکی تاکای اصیل عبور کرده است. زمانی بود که بارسلونا به تنهایی به این سبک بازی می‎کرد، دوره بعد از آن همه در اروپا به این سبک بازی می‎کردند و حالا دورانی است که همه در اروپا آن روش‌ها را با بازی مالکانه خودشان ترکیب می‌کنند که شرایط بهتری را نیز ایجاد کرده است. بایرن هانسی فلیک و همچنین لیورپولیورگن کلوپ مثال‎های خوبی هستند. اساس تیم کلوپ تماما روی مالکیت و بازی خلاقانه به سبک بارسلونای گواردیولا نیست اما آنها 3-3-4 بازی می‎کنند، به شدت پرس می‎کنند، از شماره 9 کاذب و دو مهاجم کناری گلزن بهره می‎برند. این باید کافی باشد. اما بارسلونا خودش را موظف کرده که باید اصیل‎تر از هر تیم دیگری باشد و بنابراین علیرغم این که سبک کلوپ بسیاری از عناصر سبک بارسلونا را به تصویر می‎کشد اما احتمالا آنها احساس می‌کنند که باید "بارسلونا تر" از آن باشند. چیزی که کاملا متفاوت است و شاید باعث ورود آنها به راهی شود که دستیابی به موفقیت به شکل قابل توجهی سخت‌تر باشد. شاید مهمترین موضوع این واقعیت است که گواردیولا خودش دو تیم در بایرن و منچسترسیتی ساخته که نشان دهنده تکامل و پیشرفت سبکش در روزهای حضور در بارسلوناست. اهمیتی که بارسلونا برای بازی "به سبک گواردیولا" قائل است، بیشتر از خود گواردیولاست. آنها چنان اشتیاقی به حضور کسی دارند که باورهای گواردیولا را به اشتراک بگذارد که در نهایت "زوج دفاعی" قدیمی او را به عنوان سرمربی استخدام کردند ( یوهان کرایوف از این عبارت درباره آنها استفاده می‎کرد، با توجه به این که گواردیولا باید به عقب برمی‎گشت و جای خالی حضور کومان در خط حمله را پر می‎کرد).

بارسلونا در سال 2012 بعد از جدایی گواردیولا تیمی متشکل از بازیکنان محصول آکادمی خود داشت. ترکب شامل ویکتور والدز، مارتین مونتویا، کارلس پویول، جرارد پیکه، یوردی آلبا، سرخیو بوسکتس، ژاوی، آندرس اینیستا، پدرو رودریگس، لیونل مسی و سسک فابرگاس. چند هشدار در این برهه وجود داشت- پیکه، آلبا و فابرگاس همگی از باشگاه جدا شده و دوباره بازگشتند. و در حالی که فابرگاس پیش از 17 سالگی به آرسنال رفت، پویول و پدرو پس از 17 ساله شدن به این پیوستند. بنابراین ضوابط تیم کمی سستی داشت- اما مسئله هنوز وجود دارد. آن دوره فوق العاده‌ای بود که بارسلونا فوتبالیست‌های تراز اول و نابغه‌ای در بالاترین سطح تولید می‌کرد. بار دیگر این مثال اغراق آمیزی از تمرکز بارسلونا بر جوانان است. بله، همیشه تعهدی به پیشرفت استعدادهای جوان وجود داشت اما هرگز چیزی قابل قباس با این محصولات نبود. برای مثال قهرمانی جام باشگاه‌های اروپای 1992 فقط شامل خود گواردیولا و آلبرت فرر، مدافع راست قابل اعتماد، از سیستم جوانان بارسلونا بود- و آن زمانی بود که قانون استفاده از سه بازیکن خارجی به این معنا بود که تیم‎ها بیشتر باید از بازیکنان متعلق به آکادمی و کشور خودشان استفاده می‎کردند.

پی نوشت : ادامه مطلب در کامنت

امکان ارسال نظر در روزهای سه شنبه , چهارشنبه , پنجشنبه و جمعه هر هفته وجود دارد .


برای ارسال نظر وارد شوید. وارد شوید ثبت نام کنید
مرتب سازی بر اساس: جدیدترین قدیمی ترین محبوب ترین پربحث ترین
معینFCBARCA
معینFCBARCA (چهارشنبه ۰۹ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
گود پست
الهه
الهه (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
مرسی دوستان از لطفتان
جان
جان (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
بسیار مختصرومفید
پارسا مسی بارسا
پارسا مسی بارسا (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
سجاد  بارسا
سجاد بارسا (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
الهه
الهه (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
مرسی دوستان از لطفتان
سروش.کاتالان
سروش.کاتالان (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
عارف10
عارف10 (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
بارسا فن.
بارسا فن. (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
محمدرضا
محمدرضا (سه شنبه ۰۸ مهر ۱۳۹۹)
۰ ۰
بسیار عالی و مفید
بیشتر...