داغ ترین ها : بارسلونا , نقل و انتقالات بارسلونا , لیونل مسی پاری سن ژرمن , اخبار بارسلونا , بارسلونا و اتلتیک بیلبائو

وبسایت خبری باشگاه بارسلونا

1

آنالیز هافبک های بارسلونا در سیستم ۳-۳-۴ ؛ دو بازیکن پررنگ بارسلونا در این فصل چه نقشی دارند ؟

فرنکی دی یونگ - پدری گونزالس
ما در شبکه های اجتماعی :
فرنکی دی یونگ - پدری گونزالس
کد خبر : 107811  |   زمان ارسال : پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹  |   نویسنده : پارسا  |  
در این مطلب به آنالیز دو هافبک مرکزی بارسلونا در سیستم 3-3-4 خواهیم پرداخت.

اختصاصی بارسا نیوز - عناصر بسیار کمی در فوتبال روز دنیا وجود دارند که همانند سیستم 3-3-4 تاریخچه متنوعی داشته باشند. از سیستم سفت و سخت و در عین حال کارآمد لوئیز فن خال تا شکل گیری سیال ، عمودی و موضعی پپ گواردیولا ، این ترکیب با استفاده در تیم مناسب ، موفقیت های زیادی کسب کرده است.

 

تیم بارسلونای کومان که ابتدا با سیستم 1-3-2-4 بازی می کرد و این سیستم را به 3-3-4 تغییر داده است ، از این موضوع استفاده کرده است. در این موضوع دو هافبک جلو موسوم به ( INTERIOR MIDFIELDERS ) یا هافبک داخلی نقش مهمی دارند.

 

پیشرفت تیم بارسلونا از زمان تغییر سیستم کاملا مشهود است. با سیستم 1-3-2-4 ، بارسلونا 3 باخت ، 5 برد و 1 تساوی کسب کرده بود ، در حالی که با سیستم 3-3-4 بلوگرانا عملکرد بسیار بهتری داشتند و فقط برابر بیلبائو در سوپر جام شکست خوردند و برابر سوسیداد در همین رقابت در 90 دقیقه به تساوی رسیدند.

 

در سیستم 3-3-4 ، دو هافبک میانی با عنوان هافبک های داخلی خوانده می شوند. اگر زمین را به 5 قسمت از نظر عمودی تقسیم کنیم ، این بازیکنان در کانال ها و نیمه فضاها بسیار موثر هستند.

 

 

پس از مسابقه با هوئسکا در 4 ژانویه که سیستم 3-3-4 استفاده شد و موثر بود ، عملکرد فرنکی دی یونگ بی نظیر بوده است. او پس از این بازی 4 گل و 2 پاس گل ثبت کرده است. دی یونگ در مسابقه های اخیر خود بیشتر از دوران حضور کیکه ستین و ارنستو والورده گلزنی کرده است و می شود گفت پست ایده آل خود را یافته است.

 

پدری گونزالس هم پس از مسابقه با هوئسکا 1 گل و 3 پاس گل ثبت کرده است. عملکرد پدری البته در پاس های کلیدی بی نظیر بوده است . سوال اینجا است که چه چیزی کارایی این دو هافبک را افزایش داده است ؟

 

 نقش هافبک ها در این سیستم 


فلسفه تیم بارسلونا با هر سیستمی یکسان و مشخص است. حفظ مالکیت توپ ، حفظ بازی تهاجمی ، روان بازی کردن و بازی کردن موقعیتی از ویژگی های بازی تیم بارسلونا است. در سبک بازی بارسلونا فولبک ها معمولا بالا بازی می کنند ، وینگرها متمایل به کناره ها هستند تا بازی گسترش یابد و مهاجم نوک برای کمک به بازیسازی و فضاسازی عقب تر می آید.نقش هافبک های داخلی بسیار مهم است.

 

وظیفه اصلی هافبک های داخلی ، دریافت توپ در نیمه فضاها ، حفظ مالکیت توپ و پیش روی با توپ برای آزاد کردن بازیکنان خودی از پرس می باشد. بر همین اساس تصمیم گیری آن ها به صورت نقطه ای و بر حسب شرایط صورت می گیرد.

 

البته جنبه ذهنی مصمم هافبک های داخلی جدا ار موارد بالا است. آن ها باید در موقعیت مناسب برای دریافت توپ قرار بگیرند. این بدان معنا است بازیکنان دفاعی حریف باید در یک سوم پایانی خود مراقب به هافبک های داخلی باشند.

 

موقعیت یابی هافبک های داخلی همانند پست های دیگر در فوتبال در حمله و دفاع متفاوت است. در زمان دفاع ، پدری و دی یونگ عقب می آیند و دی یونگ نقش های دفاعی برجسته تری دارد. نقش این دو بازیکن در حمله نیز متفاوت است.

 

 

 

همانطور که در تصاویر زیر می بینیم ، شماره 16 ( پدری گونزالس ) و شماره 21 ( فرنکی دی یونگ ) در موقعیت های مختلفی قرار دارند. پدری همیشه تمایل به پیشروی دارد و بالا بازی می کند ، در حالیکه پدری گاهی مانند یک هافبک محوری نزدیک بوسکتس بازی می کند.

 

نکته دیگر حضور آنتوان گریزمان است. بازیکن فرانسوی اخیرا نمایش چشمگیری داشته است که البته در حد انتظارها از او نیست . نکته مهم درباره موقعیت گریزمان ، این است که ستاره فرانسوی گاهی حتی عقب تر از پدری بازی می کند !

 

# برای بزرگنمایی روی تصاویر زیر کلیک کنید

 

حال با توجه به ایده ها و تصوراتی که از پست هافبک های داخلی در سیستم 3-3-4 داریم ، می توان ایجاد حمله ها و ... را به وسیله آن بررسی کنیم.

 

 بررسی خروجی 


خارج از نمایش های درخشانی که از این دو هافبک داخلی در بازی های اخیر دیدیم ، این دو بازیکن با تغییر سیستم بارسلونا هم به تیم سود رساندند و هم سطح کیفی خود را افزایش دادند.

 

 

در تصویر بالا فرنکی دی یونگ را مشاهده می کنیم که در حال فرار در محوطه جریمه حریف است. با دیدن این صحنه لیونل مسی ، یک پاس زیبا برای دی یونگ ارسال می کند که تبدیل به گل هم می شود. یک ضربه ساده با یک فرایند کلیدی.

 

بارسلونا در یک سوم تیم حریف، حمله های زیادی دارد ، اما در سیستم 1-3-2-4 به دلیل نبود مهاجم نوک تخصصی یا باکیفیت ، کمبود وینگرهای تخصصی تیم اغلب مشکل داشت. با ورود فرنکی دی یونگ به محوطه جریمه بارسلونا می تواند از فاکتور x استفاده کند که اخیرا بیشتر استفاده می شود.

 

گریزمان تمایل دارد که اغلب عقب نشینی کند. گریزمان بازیکنی است که در ارتباط با سایر هم تیمی ها خود را نشان می دهد. به همین دلیل او یک مهاجم خالص نیست. گریزمان همانطور که در عکس ها هم مشخص بود ، دوست دارد عقب بیاید تا برای ورود بارسلونا به یک سوم حریف کمک کند ، اما در یک سوم آنچنان موثر نیست.

 

در تصویر زیر مثال پویایی از نقش هر دو هافبک داریم. دی یونگ دوباره وارد محوطه جریمه شده است در حالیکه پدری در حال حرکات ترکیبی با گریزمان در سمت چپ است. با یافتن موقعیت پاس مناسب پدری توپ را با بیرون پای راست برای فرنکی ارسال می کند.

 

 

عکس بالا و توضیحات نشان می دهد که در سیستم 3-3-4 در واقع از نقطه قوت هر دو بازیکن استفاده می شود و این دو هافبک علاوه بر داشتن ویژگی های مشابه ، ویژگی های مکمل یکدیگر را هم دارند که ویژگی های مکمل توضیح داده شد.

 

در تصویر زیر مشاهده می کنید که پدری گونزالس برای دریافت پاس چگونه وارد نیمه فضا می شود و توپ را دریافت می کند. نکته دیگر حضور فرنکی دی یونگ و دوندگی او است که یک بازیکن را به سمت خود می کشد تا پدری بتواند پاس را دریافت کند.

 

 

نکته دیگر درباره فرنکی دی یونگ این است که این هافبک هلندی گاهی به دفاع و بوسکتس نزدیک می شود و توپ را دریافت می کند. دی یونگ پس از دریافت توپ تمایل زیادی به دوندگی با توپ و حمل توپ دارد و در این کار نیز موفق است. او قدرت دریبل زنی خوبی دارد و دید نسبتا خوبی نسبت به اطرافش دارد.

 

در واقع این ویژگی فرنکی به بارسلونا کمک می کند تا از پرس سنگین بعضی رقبای خود خارج شود و گردش توپ را تسهیل می بخشد.

 

دی یونگ از نظر فیزیکی قوی تر است و قد بلند تری هم دارد و به همین دلیل در زمان حملات بارسلونا او وارد محوطه جریمه می شود. پدری بیشتر پاسور است و با تحرک و چابکی بیشتر برای مهاجمان پاس ارسال می کند.

 

در تصاویر بالا موقعیت هر دو بازیکن برای افزایش خروجی تیم مشخص است. در واقع سناریوهای مشابه نشان می دهد که آبی اناری ها با بازیکن هایی که میل تهاجمی دارند و نزدیک به محوطه جریمه بازی می کنند رابطه خوبی دارد.

 

 دستاورد این سیستم و هافبک ها برای بارسلونا 


در واقع بارسلونا اخیرا فرم بسیار خوبی داشته است. حداقل می شود گفت کاتالان ها نسبت به اوایل فصل پیشرفت داشتند. به نظر می رسئ که ترکیب 3-3-4 کلیدی باشد. فقدان یک مهاجم خالص ، کمبود بازی مستقیم و گاهی سردرگمی مشکلاتی بوده است که بارسلونا را در این فصل آزار می دهد.

 

4-3-3 همه مشکلات بارسلونا را حل نمی کند. در واقع 3-3-4 باعث می شود که بازیکنانی مانند ریکی پویگ و ایلایکس موریبا با خیال راحت آماده ورود به زمین باشند ، زیرا آن ها از ابتدا در این سیستم بازی کردند و رسد کردند.

 

رسیدن به بارسلونای ایده آل مانند یک سفر طولانی می ماند. نتایج اخیر و پیشرفت های حاصل شده گام های خوبی در این سفر می باشند که ثابت می کنند ، سرمربی هلندی بارسلونا سزاوار زمان بیشتری است.

 


حمایت شما تنها پشتوانه ی ماست !
در صورتی که فعالیت ما را مناسب دیدید بر روی دکمه ی موجود در این کادر کلیک کرده و حمایت کنید . برای این منظور به یک حساب گوگل ( جیمیل ) نیاز است و پس از کلیک رنگ دکمه از سفید به نارنجی تغییر خواهد کرد !
برای ارسال نظر وارد شوید. وارد شوید ثبت نام کنید
امید
امید (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۳۹ ۰
عالییی بود
خخخخخخ++
خخخخخخ++ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۷۵ ۱۰
تاثیرگذاری گریزمان حتی در خط هافبک هم بسیار بالاست...واقعا گریزمان بازیکنی هست که واقعا امتیازات مثبت بسیار بالایی داره...
خخخخخخ++
خخخخخخ++ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۴۷ ۷
کاش کیمیش مال بارسا بود...
به نظرم بعد بحران مالی اولین خرید بزرگ بارسا باید یا کیمیش یا ارنولد باشه..
معین❣FCBARCA
معین❣FCBARCA (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۲۳ ۰
آقا پارسا گل کاشتی ...

مرسی☆لئو☆مسی
مرسی☆لئو☆مسی (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۲۵ ۲
بعد اون سیتین مافنگی مقابل بایرن گریز رو فیکس بازی نداد
گریز حتی زمان والورده و سیتینم وقتی میدید تو حمله خوب جا نیفتاده در دفاع هم مشارکت میکرد الان که تو حمله بهتر شده کمتر دفاع میکنه
@aseman12
معین | Mr.120
معین | Mr.120 (جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹)
۳ ۳۸
پدری چرا یکم افت کرده؟
بعد اون درخشش جلوی بیلبائو با مسی دیگه پدری سابق نشد
امیرشاه
امیرشاه (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۲۱ ۰
پیشرفت دیده شده ولی ادامه دار باشه که ایشالا اینجور باشه
ممنون از بررسیتون
مربع مرگ
مربع مرگ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۳۰ ۲
امیدوارم با فرنکی و ریکی و پدری برای این پست بازیکن نخریم و ب فکر خرید جایگزین برای بوسکی بشیم(مثلا رودری)
کینگ فن :(
کینگ فن :( (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۱۸ ۱
کما فی السابق عالی بود
ممنون پارسا جان
تنها یک باشگاه
تنها یک باشگاه (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۸ ۳۶
.............مسی............گیریزمان...........
دمبله......دیونگ......بوسکتس......فاتی
روبرتو......آرائوخو.......اومتیتی........آلبا
با این بازی کع من دیدم هر ترکیبی جز این نتیجش جلوی پاریس پاره شدنه..!!
حالا یه سری از دوستان میگن ما با ۴۴۲ کلاسیک بدترین کامبک هارو با این ترکیب خوردیم...ولی دوستان توجه کنید ما جلوی بایرن بازیکنامون مناسب نبودن!!
جلوی بایرن این بود ترکیبمون:
.............مسی.............سوارز..............
روبرتو.....بوسکتس....‌‌.دیونگ.....ویدال
سمدو.........پیکه.........لنگله...........آلبا
خیلی تفاوت بین این ۴۴۲ و اون چینش احمقانس!
مربع مرگ
مربع مرگ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۱۶ ۳
تنها یک باشگاه
تو این ترکیب ۴۴۲ ک تو میگی موقع دفاع کردن میشه ۴۲۳۱ ک عملا هم دیانگ هم بوسکی عملکردشون خیلیی بد میشه و وسط زمینو از دست میدیم.
عقل سلیم میگه حداقل یکی بین ریکی و پدری باید باشن تو زمین در کنار فرنکی و بوسکی!
بارسایی
بارسایی (جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹)
۰ ۳
قطعاً کومان این ترکیب رو میزاره این ترکیب همون 4231 است که مسی عقب تر بازی میکنه و به نظرم اشتباه هست چون بوسکتس و دیونگ باید یه هافبک دیگه مثل پویگ رو کنارشون داشته باشن حالا یا جای دمبله یا فاتی یا گریزمن
امیر
امیر (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۹ ۰
پارسا او فوق العاده ای. ممنون عالی بود
مربع مرگ
مربع مرگ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۱۱ ۲
بروبچ‌بزنین شبکه ورزش فوتبال ۱۲۰ شروع شد.
نیما
نیما (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۸ ۰
پارسا مطالبت مثل همیشه کامل و عالیه سپاس
فراتر‌‌ از یک باشگاه:/
فراتر‌‌ از یک باشگاه:/ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۶ ۰
عالی هستن این دوتا
شایان بارسا
شایان بارسا (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۱۰ ۱
به نظر بهترین خط بارسلونا خط میانیشه
به خوبی به میانه زمین توازن میدن
در بحث موقعیت سازی هم خوبن و اگر یه مترسک سر جالیز اون جلو نوک بود هر بازی پاس گل برای پدری ثبت میشد
فقط بارسا(حمزه)
فقط بارسا(حمزه) (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۷ ۲
دوران انریکه و پپ بازیکنا تو زمین خیلی به هم نزدیک بودن و فاصله شدن کم بود واسه همین راحت میتونستن پاسکاری کنن و پاس اشتباه کم داشتن ولی الان فاصله ی بازیکنا با هم زیاده وقتی یکی توپو میگیره بقیه بهش نزدیک نمیشن واسه همین زیاد نمیتونن حفظ توپ کنن و توی پس گرفتن توپ از حریفم به مشکل میخورن ، اگه میخوایم تیکی تاکای ناب داشته باشیم باید این مشکلو حل کنیم
فقط بارسا(حمزه)
فقط بارسا(حمزه) (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۰ ۱
فاصله شدن = فاصله شون
تنها یک باشگاه
تنها یک باشگاه (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۷ ۲
مربع مرگ
دوست عزیز ما کع میدونیم کسی مثل کومان گیریزمان رو بیرون نمیزاره تا زوج فاتی و دمبله فیکس باشن ازطرفی هم مسی و هم گیریزمان نقش نه کاذب دارن بنابراین خیلی توی محوطه جریمه ی حریف قرار نمیگیرن!!
بنابراین ما باید خط هافبکمون رو با وجود گیریزی/مسی و بوسکی و فرانکی ببندیم و دلخوش به سرعت بالای فاتی و دمبله باشیم!!
از طرف دیگع هم وجود روبرتو مزید بر علت توی این ترکیبه...
حالا بازم نظر شخصی من بود،شما دوستان روی چشم ما جا دارین..
مربع مرگ
مربع مرگ (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۲ ۰
نظرت برام‌قابل احترامه
منم نظر خودمو گفتم
نیما
نیما (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۶ ۱
گریزمان و مسی با هم در نوک اونم دو مهاجمه ترکیب خوبی در نمی یاد هردو فضا می خوان و امکانش کمه بتونند ترکیبشون خوب باشه و اینجوری عملا ده نفره میشیم و احتمالا گریز از جریان خارج میشه
442 اونم با این بازیکن ها اشتباه محضه
غیر بحث مهاجم دیونگ و بوسکی به عنوان هافبک دفاعی زوج خوبی نمی سازند و بار ها دیدیم
نیما
نیما (پنجشنبه ۰۹ بهمن ۱۳۹۹)
۳ ۰
اینجوری میانه رو از دست میدیم و همین طور خط حمله فلج میشه
بارسایی
بارسایی (جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹)
۱ ۲
هم مسی و هم گریزمن توانایی حمله تو عمق رو دارن و سرعت لازم رو هم دارن درست مثل این بازی مقابل رایو فقط باید کومان دستور رو حین بازی بهشون بده
بارسایی
بارسایی (جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹)
۳ ۱۴
بارسا به ریکی پویگ میانه میدان نیاز داره به نظرم پدری یه خط جلو تر از هافبک ها بازی میکنه و تو دفاعم موثر نیست و عملاً باعث میشه بارسا با دو نفر تو خط هافبک بازی کنه واسه همین توانایی حفظ توپش کم میشه و مسی مجبور میشه برگرده عقب
پدری هافبک هجومیه و باید به جای مسی به بازی بیاد
اِی آر اِس مَن ARS-MAN
اِی آر اِس مَن ARS-MAN (جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹)
۰ ۰
ببخشید تو همون هان سابقی دیگه؟